Еве колку луѓе имаше на митингот на ВМРО ДПМНЕ вчера (Фото)


И повторно како и сите претходни пати во игра е весела математика за тоа колку луѓе имаше на митингот на ВМРО ДПМНЕ вчера пред Собранието. Проопозиционите  и провладините медиуми си имаат свои математики. Едните нормално го потценуваат со бројки од 20, 30 000 а другите го величат како најмасовен митинг во историјата на Македонија.

Дури и со бројките од дел странските медиуми митингот на ВМРО ДПМНЕ ќе да беше малку помасовен од оној на СДСМ. Пример ист медиум за митингот на СДСМ кој напиша дека имало 20 000 луѓе, за митингот на СДСМ оди со бројка од 30.000. Но еве список што велат странските медиуми, агенции и нашите македонски медиуми.

Македонски Курир ја направи следната математика

razmer_thumb_medium500_305

Српски Курир: 90.000 Македонци дадоа поддршка на премиерот Никола Груевскиsrpski-kurir500

Танјуг: 90.000 граѓани на собирот во Скопје

Црногорски Вијести пренесува дека на митингот за поддршка на Груевски на улиците излегле околу 30.000 граѓани

И хрватски Индекс пишува дека околу 30.000 луѓе му ја изразиле својата поддршка на конзервативниот македонски премиер Груевски

Српски „Телеграф“: 90.000 граѓани на митинг го поддржаa Груевски24-rs500

Српски „Нови Магазин“: Околу 90.000 граѓани излегоа да дадат поддршка на Груевски

РИА Новости: Митингот за поддршка на Владата најголем во историјата на Македонија присуствувале околу 90.000 граѓани.

Би-би-си пишува дека на денешниот собир присуствувале приближно ист број граѓани како и на вчерашниот, на кој била побарана оставка од премиерот поради големиот скандал со прислушувањето и злоупотребите на власта.

Блиц: 90.000 граѓани на митингот на Груевскиria

Dnevnik.hr – Svenarodni miting u Skoplju okupio je gotovo 100 tisuća ljudi. U euforičnoj atmosferi obratio im se premijer Makedonije Nikola Gruevski.

HRT – U Skoplju je održan i miting potpore premijeru Gruevskom, na kojemu se okupilo oko 30.000 ljudi. Održao se pod sloganom “Makedonija je snažna”.

До 21:30 часот на митингот, според преоценките, се собраа околу 90.000 луѓе, пишува 24сата.инфо.

(AFP) – Tens of thousands of supporters of embattled Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski The pro-Gruevski demo, which included some 30,000 people, took place outside the parliament building

MINA AGENCY: 100,000+ Macedonians Send a Clear Message to Opposition and their Foreign Handlers

PlusInfo.mk: Според методологијата на Курир, на митингот има 21.000 луѓе!

Скај.мк: Само 20-тина илјади луѓе на митингот за поддршка за останување на гарнитурата

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1