Еве што моментно помага по убод од комарец


320387_komarci-02-ifas.ufl.edu_ffМалите крвопијци летаат насекаде. Kако да се ослободиме од непријатното чешање и болка?

МРАЗ

Ако имате мраз на рака, олеснувањето е моментално, бидејќи мразот го спречува чешањето со умртвување на нервните завршетоци.

МЕД

Добро е да се намачка местото на пункција со мед, чии антибактериски и анти-воспалителни својства брзо можат брзо да го ублажат чешањето и да го намалат отокот.

БОСИЛЕК

Ниту листови од свеж босилек, чести растенија на прозорците на домаќинките, не е лошо решение, бидејќи содржат камфор и тимол со кој лесно се ублажува иритацијата на кожата.

ПАСТА ЗА ЗАБИ

Ставете паста за заби на местото – чешањето веднаш ќе мине, а и отокот ќе спласне.

Стандардно е добра и алое верата, која го олеснува чешањето, како и сода бикарбоната.

Можете исто така да имате корист од една банана – насечете ја на прстени и таа ќе ја извлече течноста од местото на убодот и ќе ја олесни непријатноста како и разводенто млеко.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1