Еве зошто потонал Титаник – Фото


Ако мислевте дека сте ги слушнале сите можни теории на заговор сигурно сте ја пропуиштиле оваа бизарна хипотеза во чиј фокус е тонењето на најпознатиот брод во историјата – Титаник. Во средиштето на оваа теорија на заговор е основањето на Банката на федерални резерви, на американската централна банка, чие функционирање наводно е директно и тесно поврзани со најпознатата поморска катастрофа.

TITANIC-HISTORY-100YEARS-DISASTER-BRITAIN-SOUTHAMPTONВсушност токму тоа прашање е почетна точка на оваа теорија на заговор. Во последните 400 години забележани се околку 65.000 морски катастрофи, а само за оваа катастрофа има повеќе од 500 сериски и филмски адаптации и десетици илјади книги. За што всушност станува збор во оваа теорија?

Меѓу патниците во бродот биле и трите најмоќни мажи во Америка, банкари Исидор Штраус, сопственик на синџир на стоковните куќи „Мејсис”, Бенџамин Гугенхајм, наследник на рудникот со злато, сребро и бакар, и голем добротвор и, конечно, Џон Џејкоб Астор IV, најбогат човек во светот во тоа време, инвеститор, градежник, пронаоѓач, писател и поранешен армиски полковник. Овие тројца биле трн во око во американскиот банкарски картел поради нивните противење на формирањето на федерални резерви.

Isidor-Straus-Bendzamin-Gugenhajm-i-Dzon-Dzejkob-Astor-IV

– Накратко приказната е следна. Водечките банкари од тоа време (сега тоа се нивните внуци) Ротшилд, Рокфелер и Џеј Пи Морган имале план да се основаат федерални резерви, кои би биле во нивна сопственост со овластувања на федералната влада, и преку кои би се печателе пари без покритие, а со тоа Американската влада би се задолжувала кај нив и би ја држеле во раце. Во Англија и нејзините колонии, тоа го правеле уште од 17 век.

Osnivanje-Federalnih-Rezervi-u-novinamaБидејќи ја ликвидирале моќната тројка се што намислиле опчигледно и го спровеле, а и до ден денес ништо не е поразлично. И глобалната економска и финансиска криза е токму резултат на печатењето на пари, без покритие, тврдат приврзаниците на оваа теорија на заговор и додаваат дека од 2000 година, американскиот долар и британската фунта поради инфлација имаат изгубено 99 проценти од својата вредност.

Теоријата на заговор не пропушта да ги спомене ниту језуитите, од чии редови доаѓа и сегашниот папа Френсис. Наводно единствениот фотограф од Титаник бил ирски член на Римокатоличката група на папата Френсис, а и капетанот Едвард Смит исто така бил нивен член кој званично потонал со бродот, но нема докази дека тоа навистина било така.

Фактот дека Титаник бил сопственост на Џеј Пи Морган, кој во последен момент го откажал патувањето со овој брод, само ги поттикна сомневањата. Дали ова е вистина не може да се тврди со сигурност, но познато е дека Титаник заврши на дното на морето на 15 април 1912 година, а Федералните резерви се основани на 23 декември следната година. Оваа година се слават 100 години. Јубилејот е во знак на фактот дека Владата на САД годишно плаќа долг од околу 450 милијарди долари во Централната банка.

paul_m_warburg
Paul Warburg,                       Benjamin Strong
drafter of the Federal Reserve Act
 J.P. Morgan                     John Jacob Astor IV       
Henry P. Davidson & Charles D. Norton                Sen. Nelson Aldric
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1