Фетаи побара Груевски да биде приведен зашто доцнеше на „Насилство во Центар“


Предметот на Специјалното јавно обвинителство „Насилство во Центар“ ќе продолжи без обвинетиот Митко Пецов. Судот денеска, по барање на обвинителтите донесе решение да ја издвои постапката за Пецов и да продолжи со сведочење на поранешниот претседател на советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ и актуелниот градоначалник на општината Саша Богдановиќ.

Судијата Душан Јосифов рече дека за Пецов е доставена медицинска документација во која било наведено дека има повреда на десеттиот пршлен и има мислење од специјалист да мирува и избегнува движење, како и да се јави на контрола по еден месец.

Според адвокатот Димитар Дангов, барањето за издвојување на постапката е неосновано и побара одложување до 29 октомври, кое судечкиот совет не го прифати и донесе одлука да се продолжи со рочиштето.

Обвинителката Фатиме Фетаи на почетокот на судењето покрај барањето за Пецев, побара судечкиот совет да ја издвои постапката и за Никола Груевски. Поради неговото доцнење на денешното рочиште Фетаи побара Груевски да биде приведен. По излагањето на неговиот адвокат Дангов, со задоцнување од 15 минути обвинетиот Груевски влезе во судницата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1