ФИФА пресече: Познати казните за Џака, Шаќири и Лихтштајнер


Фудбалерите на Швајцарија Гранит Џака, Џердан Шаќири и Стефан Лихтштајнер нема да бидат отстранети од натпреварите на Светското првенство во фудбал, туку само ќе бидат парично казнети, објавија од ФИФА.

Дисциплинската комисија при ФИФА отвори дело поради начинот на славење на погодоци во натпреварот со Србија (2:1) на Шаќири и Џака. Тогаш двајцата се радуваа на головите, имитирајќи го двоглавиот орел од грбот на Албанија. Тие се казнети со по 10 илјади швајцарски франци.

Лихтштајнер пак е санкциониран, бидејќи во интервју по дуелот ги поддржа своите соиграчи. Тој е казнет со 5 илјади франци.

Швајцарија игра во групата „Е“ на Светското првенство и во третиот круг од групната фаза настапува против Костарика на 27-ми јуни во Нижни Новгород.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1