Филипче: Нека празникот нѐ потсети колку е важно да се грижиме за здравјето, наше и на сите околу нас


Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук профил упати честитка по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

-Драги пријатели, Ви го честитам најголемиот христијански празник, и ви посакувам многу, здравје, радост, успех и слога! Оваа година прославуваме различно, без големи собири и дружења. Но, празникот е време да се потсетиме кои работи се важни во животот и да се потсетиме на вистинските вредности. Една од најважните работи кои секогаш е дел од сите честитки, е доброто здравје. Иако редовно го посакуваме, често забораваме да го заштитиме или да се грижиме за него. Нека овој празник нѐ потсети колку е важно да се грижиме за нашето здравје, но и за здравјето на сите околу нас. Колку е важно да сме одговорни за себе, но и за другите. Колку е важно колективното наспроти индивидуалното,наведува Филипче.

Тој уште еднаш со потсетување за важноста од почитување на препораките и мерките од надлежните.

.-Сакам уште еднаш да ви се заблагодарам за тоа што ги почитувате мерките и што секој придонесува да го заштитиме јавното здравје. Ви посакувам добро здравје и мир. Од вас барам само разбирање за сите ограничувања кои ги наметнавме, тие беа исклучиво во заштита на здравјето на сите. Нека ни е честит празникот, стои на фб статусот на министерот Филипче.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1