Фон дер Лaјен: Украина има уште многу работа до членство во ЕУ


На Украина и претстои многу работа како би се придружила кон ЕУ, но тој процес е почнат, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен во интервју за телевизиската станица „Си-Ен-ЕН“.

Многу е сторено, но има уште работа за да се приближиме. Сепак, процесот е во тек – порача фон дер Лајен.

Според неа, процесот на присоединување на Украина кон ЕУ ќе потрае, потсетуваќи оти веќе некое време постои интензивна соработка на релација Брисел – Киев.

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, неодамна упати барање до државите-членки на ЕУ за итен прием на Украина во Унијата, потпишувајќи ја апликацијата за членство.

Лидерите на Бугарија, Чешка, Полска, Словачка, Словенија, како и на балтичките држави ја повикаа ЕУ да преземе чекори на Украина веднаш да и се додели кандидатски статус и почеток на преговори за членство во Унијата.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1