Историски рекорд на цената на гасот во Европа


Цените на фјучерсите на гасот во Европа скокнаа за повеќе од двојно во понеделникот во претпладневното тргување, надминувајќи го нивото 3.600 долари за илјада кубни метри, според податоците од лондонската берза ICE

Цената на гасот на берзата во Европа четврти ден со ред го обновуваат историскиот рекорд и денеска расте за повеќе од 67 отсто од почетокот на денешното тргување.

Цената на априлските фјучерси цената во референтниот европски хаб TTF во Холандија се искачи на 3.639,1 долари за илјада кубни метри или 322 евра за мегават час, врс основа на тековниот курс на еврото во однос на доларот, а цените на ICE се прикажани во евра за мегаватчас.

Пазарите го започнаа понеделничкото тргување со ценаа 2.366.8 долари за илјада кубни метри, но котирањата веднаш скокнаа. За еден час скокнаа речиси за илјада долари. Во петокот пазарите го затворија тргувањето беше 2.170,2 долари.

Европскиот пазар на гас веќе неколку месеци е потресуван со остри скокови. Ланската пролет цените флуктуираа на ниво до 250 до 300 долари за илјада кубни метри, до крајот на ланскиот август се искачија на 600, во октомври веќе надмина илајда долари а во декември две илјади долари. Следеше период на пад на цените, но останаа постојано на високи нивоа.

Експертите го припишуваат ова на ниското ниво на искористеност на европските подземни складишта, ограниченото снабдување од главните добавувачи и големата побарувачка за течен природен гас во .

На почетокот на февруари, фјучерсите флуктуираа во меѓу 800 и 1.030 долари, но потоа нагло пораснаа откако рускиот претседател Владимир Путин на 21-ви февруари потпиша указ за признавање на суверенитетот на Народните републики Доњецк и Луганск, а на 24-ти февруари Русија започна офанзива во соседната Украина.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1