ФОТО: Девојче со леукемија донира 1.300 играчки за деца болни од рак


Осумгодишно девојче со леукемија го одушеви светот со својот гест. Таа барем за момент заборави на својата болест и израдува деца кои водат тешка борба со ракот.donacija-igracki

Малата Сејди организира добротворна акција за да собере подароци за болни дечиња кои се принудени да го поминат Божиќ во болница.

Со помош на мајка си, Сејди ја започна акцијата „Sadie’s Sleigh“ (Санката на Сејди).1donacii-igracki1-640x401

Нејзината несебична постапка резултираше со околу 1.300 донирани подароци кои ќе измамат насмевка на лицата на многу болни деца.

Целта на Сејди била да собере 300 играчки, но на нејзина голема радост, добродушни лица донирале речиси 1.300 подароци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1