Фото: Летни, вкусни и интересни – што се може да направите во садовите за лед


Убави за око, но и вкусни – еве неколку идеи што се може да направите со садовите за лед.

1. ОВОШЈЕ – декорација за пијалоци, десерти или едноставно витаминизирана вода. Во садот ставете парчиња овошје по избор, вода и стапчиња. Наместо вода моѓе да ставите и било кој друг пијалок зависно за што ќе ги користите коцките.

ovosje led

2. Направете си лесно ледено кафе – во садот за лед ставете кафе и замрзнете го – во чаша со млеко додадете ги коцките и малку шлаг и добивате бразилско ладно кафе. доколку пак ставите течно чоколадо – ќе добиете коцки за вкусно топло чокаладо.

3

1

3. Десерт од чоколада и јагоди. Ставете стопено чоколадо и над него јагоди (не целосно потопени во чоколадата)

4

4. Желе освежување со овошје – желето ставете го во калапот и додадете овошје по избор – служете во лажички

6

5. Можеби изгледа чудно но верувајте ова е одличен трик за разладување на вино без да го изгубите или разводните вкусот доколку би користеле лед – ставете вино во калапот за лед и при послуѓување на чаша со вино додадете по 1 или 2 коцки од ладните коцки вино зависно колку сакате да го разладите пијалокот. Ова може да го правите и со друг вид на пијалок или сокови.

26. Десерт со банана – наредете парчиња овошје по избор но најдобро изгледаат бананите и малините – дополнете со желе а може и со вода или пак некој вид на сируп

5

7. десерт набрзинка за секоја прилика. Наполнете ги калапите со чоколадо а одозгора украсете ги со М&М или друг тип бомбони и со соленка

8

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1