ФОТО: Македонија победник на Светскиот шампионат во јадење луто


Македонија е победник во Светскиот шампионат во издржливост во јадење луто во Берлин.

makНа натпреварот учествувале 15 храбри натпреварувачи од 9 земји, а истиот се одржал во саботата.

Победникот Стефан Кан кој ја претставувал Македонија триумфирал како светски шампион во јадење чили. Втората нафрада ја освои Германија а третата Полска.

-Жештината во устата, тоа можам да го толерирам.Стомакот е тој што се затвора многу брзо – изјавил Стефан по победата.

Натпреварувачите јаделе сос од кари започнувајќи со 10.000 Сковили (единица мерка за мерење лутина на пиперки), а завршиле со 7,7 милиони Сковили кој е, всушност, резултатот на победникот Стефан Кен.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1