ФОТО: Нема да ви се верува што извадиле хирурзите од желудникот на девојка


Откако една 19-годишна студентка од Индија се жалела на болки во желудникот и со денови не можела да јаде и да пие, докторите решиле да видат за што се работи. Докторите останале вчудовидени кога во желудникот на девојката нашле заплеткана коса и остатоци од креда, коишто тежеле речиси два килограми!kosa.jpg500
Таа признала дека одамна имала навика да јаде влакна и креда, па комбинацијата од тие две работи не успеала да помине низ цревата и се формирало огромното купче влакна.
По успешната операција, влакната биле отстранети од желудникот, но девојката имала и преплет на цревата затоа што неколку дена не јадела и не пиела вода.
Неверојатно, но ова не е најголемата топка од влакна отстранета од нечиј желудник. Во 2007 година докторите во САД извадиле купче од влакна коешто тежело цели 4,5 килограми од желудникот на една постара жена.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1