ФОТО: По 3.300 години конечно пронајдена гробницата на Нефертити?


Гробницата на Нефертити е барана во речиси сите делови на Египет, па дури и надвор од сегашните граници на оваа земја.7510nefertitibig

 

По 3.300 години британскиот археолог Николас Ривс тврди дека конечно ја открил тајната гробница на Нефертити, најгламурозната египетска владетелка.

 

Тој тврди дека ја пронашол гробница на Нефертити во просторија скриена внатре во гробницата на фараонот Тутанкамон, синот на Ехнатон, која се наоѓа во Кралската долина.nefertiti

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1