ФОТО: Седум видови банани, само една е здрава – дали знаете која


Сте се запрашале ли некогаш во кој стадиум на зрелост бананите се најдобри за вашиот организам?

Комплетно зрела банана ја произведува супстанцата TNF или фактор некроза, која има способност да се бори против штетните материи што сте ги внеле во вас.bananavid

За разлика од помалку зрелите банани, скробот се уште не е претворен во шеќер, а со тоа благотворното дејство е помало.

Колку овошјето е позрело, во себе содржи антиканцерогени својства, пренесуваат странските медиуми.

Значи следниот пат кога ќе посакате да ги избегнете презрелите банани кои изгледаат сосема непривлечно, размислете уште еднаш.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1