Фото: Статуа Хитлер моли на колена во Варшава


hitler se moli3

Статуа на Хитлер како клекнат се моли на колена е поставена во екс Варшавско гето, местото од каде голем број Евреи биле испраќани во логорите на смртта. Статуата се вика кратко „Тој“ а е дело на италијанот Маурицио Кателано.

Но не секому му се допадна што Хитлер е во Варшавското гето и сметаат дека го навредува споменот на Евреите-жртви на нацизмот“.

Критичарите велат дека самата скулптура во уметничка смисла го поставува прашањето: кога Хитлер би побарал прошка за своите недела, дали Бог би му простил.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1