Фото: Уловена ајкула од 3 метри на црногорското приморје


На отворено море црногорскиот рибар Илија Рафајловиќ од местото Рафајловиќ уловил ајкула долга 2,8 метри.

Откако рибарот со двајца пријатели ја уловил ајкулата на длабочина од 120 метри ја донел на брегот, а за случајот известен бил Институтот за биологија и море од Котор кој потврдил дека се работи за ајкула со латинско име Hexanchus griseus.

Овој вид на ајкула е еден од најголемите, а најголемиот фатен примерок имал 482 сантиметри.

ajkula2-500 ajkula1-500

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1