ФОТО+ВИДЕО: Мистериозен црн круг се појавил над едно село во Казахстан


Жителите со неверување  го снимиле со камера мистериозниот облак кој лебдел во воздухот петнаесетина минути, а потоа исчезнал.

Жителите на Шортанди, во петокот попладне биле сведоци на неверојатно ретка појава-црн облак во облик на прстен лебдел на небото.krug

-Изгледаше како црн облак. Го видовме околу 16 часот, на 3-ти април. Исчезна како чад, но беше целосно без мирис, рекол жителот Олег Меншиков.

Андреј Солодовник, професор по физика на казахстанскиот универзитет проценил дека „црниот прстен“ имал дијаметар околу 100 метри и дека лебдел на височина од околу 200 метри до еден километар.

Иако облакот се чинел мистериозен за локалните жители, Солодовник шпекулира дека станува збор за голем облак од чад кој е резултат на согорување. Таа теорија ја потврдиле повеќе експерти кои го тврделе истото за слични кругови видени во историјата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1