Гледајте како изгледаше ВО ЖИВО минувањето на огромниот астероид


Астероидот 4179 Toutatis мине најблизу до земјата на далечина од само 6.9 милиони километри што астрономски гледано е многу близу.


Toutatis е долг 4,46 километри и широк 2,4 и има облик на лушпа од кикирики.

Овој астероид регуларно нѐ посетува на секои четири години и 18 дена. Тоутатис повторно ќе нѐ посети на 29.12.2016 година.

Минувањето на астероидот можеше да се следи во живо преку ustream на чии сајт сега се закачени сите видеа од минувањето на астероидот.

овие фотографии пак се од телескопите низ светот кои го следеа движењето на астероидот.

Видео/Фото: На 12.12.2012 покрај земјата поминува огромен астероид

 

Video streaming by Ustream

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1