Гледајте во живо вечерва спектакл на небото – метеорски дожд и минувањето на кометата ИСОН (Видео)


Во живо може да го следите вечерва метеорскито дожд и минувањето на кометата ИСОН благодарение на вселенската камера “Slooh”

111700-kisa-meteora-reuters-x

Емитувањето на метеорскиот дожд е започне вечерва околу 01 часот по полноќ, и ќе трае 45 минути, а кометата Исон заинтересираните ќе можат да ја погледнат утринава во 06 часот.

Метеорскиот дожд Леониди доаѓа секоја година од 14 до 20 ноември, а за нивното просејување е заслужна кометата Темпел Тутл.

Максималната активност на Леонидите е обично околу 17 ноември.

Замрзнатата комета Темпел Тутл кружи околу Сонцето и пополека се топи. Доаѓа до Сончевиот систем секој 33 години, а нејзиното бавно дезинтегрирање остава трага на честици од милиони километри широк и стоти милиони долг појас.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1