ГО ГРИЗЕЛА СОВЕСТ: Кардиолог се самоуби бидејќи му умрел пациент (ФОТО)


Кардиологот Бошко Недиќ од Србија решил да се самоубие, бидејќи себе си се обвинувал за смртта на свој пациент.

61-годишниот доктор од Нови Сад, кој работи како кардиолог во една приватна клиника, се убил бидејќи самиот се сметал за виновен за смртта на еден од неговите пациенти. Тој се фрлил од мост, а неговото тело по речиси еден месец исплива на површината на водата.doktor-bosko-nedic-1444512411-759475_thumb_medium500_338

– Во автомобилот со кој дошол на местото на трагедијата имаше облека. Најдовме и кратка порака која беше упатена до неговото семејство која гласеше: Сакам да бидам погребан во Сремски Карловци, вели извор за српски Курир.

На обдукцијата е утврдено дека нема траги на насилство на телото на несреќниот маж и дека сам си го одзел животот.krcedinska-ada-foto-dragana-udovicic-1444512411-759471_thumb_medium500_338

Инаку, докторот наместо пациент на кој итно му е потребна операција на срцето, пратил друг пациент во Словенија, па не можел да си ја прости грешката и се самоубил.

Пациентот починал, а докторот не можел да се справи со грижата на совест.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1