Tag Archives: s3

Битиќи: Законот за отпис на камати ќе им помогне на повеќе од 150 илјади граѓани

Сметам дека во овој период особено во период после пандемијата со Ковид-19 и те како е важно да биде донесен законот за отпис на камати затоа што навистина ќе им помогне на повеќе од 150 илјади граѓани, изјави денеска вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција во Владата на […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија ќе плаќа една од највисоките еколошки такси во Европа

Еколошка такса има секаде ама во земјава ќе биде меѓу највисоките. Споредбата го покажува следното: Во Франција ваква такса е воведена во 2017 година. Таа изнесува 6,5 евроценти за литар бензин, но цената варира во различни региони. За дизел изнесува 5,3 евроценти за литар. Во Германија за дизел се наплаќа 4,5 евроценти за безоловен 6,5. […]

______________________________________________________________________________________________________

Евровизискиот победник негативен на тестот за дрога

Пејачот на групата од Италија, која победи на Евровизија оваа година, беше негативен на тестот на дрога, на кој беше подложен по сопствено барање по обвинувањата дека на снимката од прославата се гледа како со главата се навалува на масата. Извршена е детална анализа на фактите, прегледани се сите достапни снимки, а пејачот на групата […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: ПАУНОВСКИ ЌЕ БИДЕ РАЗРЕШЕН, НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕПУКУВА СО МЕНЕ

„Рамковно вработените се прераспоредени согласно плановите и Законот. Директорот на пазарниот инспекторат е поставен од Владата, но не можете да си дозволите вакви коментари, да ги понижувате надредените. Очекувам службите да отворат постапка за негово разрешување“, изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање, коментирајќи ја полемиката со директорот на ДПИ, Стојко Пауновски. Според него, неоправдано […]

______________________________________________________________________________________________________

28-год Блаже доби бубрег од Верица – 18 години живеел со бубрег од мајкаси

Семејството Сапунџиеви од Кавадарци вечерва преку изјава за МИА се заблагодари за донираниот бубрег за нивниот 28-годишен син Блаже. Мајката Форка рече дека сочувствуваат со семејството на младата девојка Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, но изрази благодарност за хуманиот гест да ги подарат органите кои некому многу му значат. – Трансплантацијата помина успешно. […]

______________________________________________________________________________________________________

Брнабиќ: Немаше политика во поканата граѓаните од регионот да се вакцинираат – вакцинирани 22.000 стрaнци

Премиерка Ана Брнабиќ денес изјави дека од Србија во регионот е испратена најдобра слика за солидарност со вакцинирањето на граѓаните на другите земји и дека сите ќе бидат повикани да се ревакцинараат, јави дописникот на МИА од Белград -Во таа покана да дојдат немаше политика, ниту имаше политика во нивното доаѓање, изјави Брнабиќ за ТВ […]

______________________________________________________________________________________________________

Лицата кои прележале Ковид-19 може да се вакцинираат со една доза

Лицата кои прележале Ковид-19 може да се вакцинираат со една доза од вакцината, согласно стручните препораки. Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање во врска со тоа дека лицата, кои прележале Ковид-19 ги нема во планот за имунизација, со образложение дека имаат антитела. Филипче напомена дека планот […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Министерот за здравство, Венко Филичпе вели дека е стабилна состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој вчера објави дека се лекува на Инфективната клиника. -Според моето стручно мислење и според информациите што ги имам, неговата состојба е стабилна, одговори кусо Филипче на новинарско прашање по пристигнувањето на правата пратка вакцини „Спутник В“ на Скопскиот […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР: Секој граѓанин жртва на „Јавна соба“ да пријави во полиција

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи презема мерки за расчистување на случајот „Јавна соба“, велат од МВР за МИА. Го повикуваат секој граѓанин што е жртва на ваква злоупотреба да пријави во најблиската полициска станица, а МВР во координација со обвинителството презема соодветни мерки – Ќе продолжиме и со […]

______________________________________________________________________________________________________

МЗ: Лекот Ивермектин од денеска e достапен во аптеките

Министерството за здравство ја информира јавноста дека лекот „Ивермектин“ од денеска е достапен за граѓаните во аптеките. Лекот ERMETIN (ivermectin) таблета 3 mg x 10 во пакување, на производителот World Medicine Ilac San.Ve.Tic. од Турција во аптеките по одобрена малопродажна цена изнесува 299 денари. Овој лек може да се зема само со лекарски рецепт од […]

______________________________________________________________________________________________________

За помошта од 6.000 денари поднесени 70.000 приговори, парите може да се трошат и во кеш

Шесте илјади денари за купување домашни производи Владата веќе ги префрли во банките, а тие на трансакциските сметки на граѓаните. Овие пари, како што беше неодамна најавено, можат да се користат неограничено, без краен рок. Овој пат средствата нема да бидат на платежни картички каде што потрошувачката ќе биде ограничена само македонски производи, туку граѓаните […]

______________________________________________________________________________________________________

Шведска призна: Ја потценивме короната – здравството колабира, бара помош од соседите

Премиерот на Шведска, Стефан Лофвен денеска изјави дека експертите кои за време на првиот бран од пандемијата, кои се залагале да не се воведуваат рестриктивни мерки, ја потцениле виталноста на Ковид-19. – Мислам дека многумина не видоа каков бран се надвива над нас, истакна Лофвен во интервју за шведскиот дневен весник Афтенпостен. Шведската агенција за […]

______________________________________________________________________________________________________

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорување на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри старт на преговорите

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група бугарски интелектуалци во отворено писмо упатено до премиерот Бојко Борисов, министерката за внатрешни работи Екатерина Захариева, амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Софија, како […]

______________________________________________________________________________________________________

In Memoriam: на 84 годишна возраст почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Во 84. година од животот почина Љубисав Иванов – Ѕинго, поранешениот пратеник во Собранието на Македонија и екс претседател на Фудбалскиот Сојуз на Македонија (1993-1999), и почесен претседател на Фудбалската федерација на Македонија. Љубисав Иванов Ѕинго е роден 1936 година во с. Трновац, Кратово. Завршил Рударско-геолошки факултет.40 години Љубисав Иванов бил генерален директор на Рударско-геолошкиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Виенскиот терорист живеел во стан добиен од државата и земал финансиска помош

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулаи, по потекло од тетовското село Челопек, живеел на сметка на државата, во стан платен од градот Виена. Го мразел градот што му го финансирал животот и покрај тоа што издржал затворска казна за обидот да им се придружи на екстремистите од Исламската држава во Сирија. Сепак, Фејзулаи за рекордно време добил […]

______________________________________________________________________________________________________

Потврдено обвинението на Хаг, Тачи поднесе оставка

Специјалниот суд во Хаг го потврди обвинението против Хашим Тачи, потврди косовскиот претседател на конференција за медиумите во Приштина. „За да го заштитам интегритетот на Косово, почитувајќи го партнерството со меѓународната заедница, денес поднесувам оставка на местото претседател. Се чувствувам многу горд на оваа одговорност што ја имав. Во овие нови околности ги повикувам политичките […]

______________________________________________________________________________________________________

Напаѓачите извршиле координирани удари на 6 локации во Виена – се сомнева дека има уште загинати

Според последните информации, терористите извршиле координирани напади на шест локации во Виена. Досега полицијата потврди дека се убиени две лица, иако се сомнева дека има уште жртви. „За време на вечерашниот напад во Виена, еден минувач беше убиен, како и еден напаѓач, а има и неколку повредени“, изјави вечерва полицискиот портпарол Харалд Серес. Серес рече […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина легендарниот Бонд – Шон Конери почина на 90години

Светските медиуми ja потврдија веста дека актерот Шон Конер познат по легендарните филмови на Џемс Бонд починал на 90 годишна возраст. Веста ја потврдило неговото семејство. Конери во Август наполни 90 години https://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-54761824 Sir Sean Connery has died at the age of 90, his family has said. The Scottish actor was best known for his […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1