Tag Archives: s3

Заев: Го сменив името, па победив на изборите затоа што граѓаните почнаа да веруваат во иднината

Го започнавме проектот „Отворен Балкан“ за да покажеме дека самите можеме да направиме многу позитивни работи, рече премиерот Зоран Заев во интервју за виенскиот дневен весник „Стандард“. На прашањето зошто се приклучил кон иницијативата, за која многумина тврдат дека е само ПР акција на српскиот претседател Александар Вучиќ, тој нагласи дека станува збор за идеја […]

______________________________________________________________________________________________________

ЕУ: 6 земји отстранети од ковид-листата безбедни земји, меѓу нив и Македонија

Членките на ЕУ денеска се согласија да ги отстранат САД од ковид-листата на безбедни земји, што значи дека патниците од САД и пет други држави ќе подлежат на построги гранични контроли, како што се тестови на коронавирус и карантин. Израел, Косово, Либан, Црна Гора и Македонија, исто така, се отстранети од листата на безбедни земји […]

______________________________________________________________________________________________________

Тројца лекари антиваксери под лупа на Лекарската комора

Во антиваксерската кампања на социјалните мрежи учествувале и лекари субспецијалисти. Лекарската комора ќе одлучува по три случaи кои се поднесени против лекари за антиваксерска кампања. Тројцата лекари ваквите ставови ги споделувале на Фејсбук. Лекарската комора ќе постапи согласно ингеренциите но додаваат дека кога се работи за објави на социјални мрежи нема прецизна законска регулатива за […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова се кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО ДПМНЕ објави нови 19 имиња на кандидати за градоначалници потврдени од највисоките органи на партијата. Покрај Михајловски, Александар Стојковски е потврден како кандидат за Ѓорче Петров, пратеникот Дарко Костовски повторно ќе се обиде да дојде до функцијата во Бутел, а неговиот колега од собраниските клупи Кирил Пецаков ќе се натпреварува за Охрид. Познати се […]

______________________________________________________________________________________________________

Битиќи: Законот за отпис на камати ќе им помогне на повеќе од 150 илјади граѓани

Сметам дека во овој период особено во период после пандемијата со Ковид-19 и те како е важно да биде донесен законот за отпис на камати затоа што навистина ќе им помогне на повеќе од 150 илјади граѓани, изјави денеска вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција во Владата на […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија ќе плаќа една од највисоките еколошки такси во Европа

Еколошка такса има секаде ама во земјава ќе биде меѓу највисоките. Споредбата го покажува следното: Во Франција ваква такса е воведена во 2017 година. Таа изнесува 6,5 евроценти за литар бензин, но цената варира во различни региони. За дизел изнесува 5,3 евроценти за литар. Во Германија за дизел се наплаќа 4,5 евроценти за безоловен 6,5. […]

______________________________________________________________________________________________________

Евровизискиот победник негативен на тестот за дрога

Пејачот на групата од Италија, која победи на Евровизија оваа година, беше негативен на тестот на дрога, на кој беше подложен по сопствено барање по обвинувањата дека на снимката од прославата се гледа како со главата се навалува на масата. Извршена е детална анализа на фактите, прегледани се сите достапни снимки, а пејачот на групата […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: ПАУНОВСКИ ЌЕ БИДЕ РАЗРЕШЕН, НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕПУКУВА СО МЕНЕ

„Рамковно вработените се прераспоредени согласно плановите и Законот. Директорот на пазарниот инспекторат е поставен од Владата, но не можете да си дозволите вакви коментари, да ги понижувате надредените. Очекувам службите да отворат постапка за негово разрешување“, изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање, коментирајќи ја полемиката со директорот на ДПИ, Стојко Пауновски. Според него, неоправдано […]

______________________________________________________________________________________________________

28-год Блаже доби бубрег од Верица – 18 години живеел со бубрег од мајкаси

Семејството Сапунџиеви од Кавадарци вечерва преку изјава за МИА се заблагодари за донираниот бубрег за нивниот 28-годишен син Блаже. Мајката Форка рече дека сочувствуваат со семејството на младата девојка Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, но изрази благодарност за хуманиот гест да ги подарат органите кои некому многу му значат. – Трансплантацијата помина успешно. […]

______________________________________________________________________________________________________

Брнабиќ: Немаше политика во поканата граѓаните од регионот да се вакцинираат – вакцинирани 22.000 стрaнци

Премиерка Ана Брнабиќ денес изјави дека од Србија во регионот е испратена најдобра слика за солидарност со вакцинирањето на граѓаните на другите земји и дека сите ќе бидат повикани да се ревакцинараат, јави дописникот на МИА од Белград -Во таа покана да дојдат немаше политика, ниту имаше политика во нивното доаѓање, изјави Брнабиќ за ТВ […]

______________________________________________________________________________________________________

Лицата кои прележале Ковид-19 може да се вакцинираат со една доза

Лицата кои прележале Ковид-19 може да се вакцинираат со една доза од вакцината, согласно стручните препораки. Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање во врска со тоа дека лицата, кои прележале Ковид-19 ги нема во планот за имунизација, со образложение дека имаат антитела. Филипче напомена дека планот […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Министерот за здравство, Венко Филичпе вели дека е стабилна состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој вчера објави дека се лекува на Инфективната клиника. -Според моето стручно мислење и според информациите што ги имам, неговата состојба е стабилна, одговори кусо Филипче на новинарско прашање по пристигнувањето на правата пратка вакцини „Спутник В“ на Скопскиот […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР: Секој граѓанин жртва на „Јавна соба“ да пријави во полиција

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи презема мерки за расчистување на случајот „Јавна соба“, велат од МВР за МИА. Го повикуваат секој граѓанин што е жртва на ваква злоупотреба да пријави во најблиската полициска станица, а МВР во координација со обвинителството презема соодветни мерки – Ќе продолжиме и со […]

______________________________________________________________________________________________________

МЗ: Лекот Ивермектин од денеска e достапен во аптеките

Министерството за здравство ја информира јавноста дека лекот „Ивермектин“ од денеска е достапен за граѓаните во аптеките. Лекот ERMETIN (ivermectin) таблета 3 mg x 10 во пакување, на производителот World Medicine Ilac San.Ve.Tic. од Турција во аптеките по одобрена малопродажна цена изнесува 299 денари. Овој лек може да се зема само со лекарски рецепт од […]

______________________________________________________________________________________________________

За помошта од 6.000 денари поднесени 70.000 приговори, парите може да се трошат и во кеш

Шесте илјади денари за купување домашни производи Владата веќе ги префрли во банките, а тие на трансакциските сметки на граѓаните. Овие пари, како што беше неодамна најавено, можат да се користат неограничено, без краен рок. Овој пат средствата нема да бидат на платежни картички каде што потрошувачката ќе биде ограничена само македонски производи, туку граѓаните […]

______________________________________________________________________________________________________

Шведска призна: Ја потценивме короната – здравството колабира, бара помош од соседите

Премиерот на Шведска, Стефан Лофвен денеска изјави дека експертите кои за време на првиот бран од пандемијата, кои се залагале да не се воведуваат рестриктивни мерки, ја потцениле виталноста на Ковид-19. – Мислам дека многумина не видоа каков бран се надвива над нас, истакна Лофвен во интервју за шведскиот дневен весник Афтенпостен. Шведската агенција за […]

______________________________________________________________________________________________________

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорување на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри старт на преговорите

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група бугарски интелектуалци во отворено писмо упатено до премиерот Бојко Борисов, министерката за внатрешни работи Екатерина Захариева, амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Софија, како […]

______________________________________________________________________________________________________

In Memoriam: на 84 годишна возраст почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Во 84. година од животот почина Љубисав Иванов – Ѕинго, поранешениот пратеник во Собранието на Македонија и екс претседател на Фудбалскиот Сојуз на Македонија (1993-1999), и почесен претседател на Фудбалската федерација на Македонија. Љубисав Иванов Ѕинго е роден 1936 година во с. Трновац, Кратово. Завршил Рударско-геолошки факултет.40 години Љубисав Иванов бил генерален директор на Рударско-геолошкиот […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1