Tag Archives: s3

In Memoriam: на 84 годишна возраст почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Во 84. година од животот почина Љубисав Иванов – Ѕинго, поранешениот пратеник во Собранието на Македонија и екс претседател на Фудбалскиот Сојуз на Македонија (1993-1999), и почесен претседател на Фудбалската федерација на Македонија. Љубисав Иванов Ѕинго е роден 1936 година во с. Трновац, Кратово. Завршил Рударско-геолошки факултет.40 години Љубисав Иванов бил генерален директор на Рударско-геолошкиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Виенскиот терорист живеел во стан добиен од државата и земал финансиска помош

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулаи, по потекло од тетовското село Челопек, живеел на сметка на државата, во стан платен од градот Виена. Го мразел градот што му го финансирал животот и покрај тоа што издржал затворска казна за обидот да им се придружи на екстремистите од Исламската држава во Сирија. Сепак, Фејзулаи за рекордно време добил […]

______________________________________________________________________________________________________

Потврдено обвинението на Хаг, Тачи поднесе оставка

Специјалниот суд во Хаг го потврди обвинението против Хашим Тачи, потврди косовскиот претседател на конференција за медиумите во Приштина. „За да го заштитам интегритетот на Косово, почитувајќи го партнерството со меѓународната заедница, денес поднесувам оставка на местото претседател. Се чувствувам многу горд на оваа одговорност што ја имав. Во овие нови околности ги повикувам политичките […]

______________________________________________________________________________________________________

Напаѓачите извршиле координирани удари на 6 локации во Виена – се сомнева дека има уште загинати

Според последните информации, терористите извршиле координирани напади на шест локации во Виена. Досега полицијата потврди дека се убиени две лица, иако се сомнева дека има уште жртви. „За време на вечерашниот напад во Виена, еден минувач беше убиен, како и еден напаѓач, а има и неколку повредени“, изјави вечерва полицискиот портпарол Харалд Серес. Серес рече […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина легендарниот Бонд – Шон Конери почина на 90години

Светските медиуми ja потврдија веста дека актерот Шон Конер познат по легендарните филмови на Џемс Бонд починал на 90 годишна возраст. Веста ја потврдило неговото семејство. Конери во Август наполни 90 години https://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-54761824 Sir Sean Connery has died at the age of 90, his family has said. The Scottish actor was best known for his […]

______________________________________________________________________________________________________

По 15 месеци Боки-13 од Шутка оди во домашен притвор

На Бојан Јовановски му се укинува мерката притвор и му се определува мерката куќен притвор откако Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Боки-13. Апелациониот суд Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави решение КОКЖ – 68/20 со кое жалбата на обвинетиот Б.Ј., осуден со првостепена пресуда по предметот КОК бр. 116/19 во јавноста […]

______________________________________________________________________________________________________

За неносење маска на отворено парична казна од 20 евра

Носењето на лична заштита на лицето станува задолжително за граѓаните со новите измените на Законот за заштита на населението од заразни болест што Собраните вчера вечер ги усвои. Оваа мерка ќе важи за движење на јавни места и површини од отворен и затворен тип, на пазари, во јавен превоз и при влез во затворени простори […]

______________________________________________________________________________________________________

Србија го набави лекот против коронавирусот

Во Србија од понеделник за пациентите ќе биде достапен новиот лек против коронавирусот „ремдесивир“, јави допсиникот на МИА од Белград. Директорот на Републичкиот фонд за здравствено осигурување проф. Д-р Сања Радојевиќ Шкодриќ за РТС изјави дека Србија набавила „ремдесивир“, лек против Ковид-19, и дека неговата дистрибуција ќе почне од понеделник. -Тоа е многу скап лек, […]

______________________________________________________________________________________________________

Спасовски: Полицијата има механизми за легална проверка во домовите

Дали и на кој начин полицијата ќе смее да влегува во домовите при спроведувањето на новите мерки ќе се знае откако тие ќе поминат на влада. Мерките сега се на ниво на предлози, а за нив ќе се дискутира во детали на владина седница идната недела, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Во секој […]

______________________________________________________________________________________________________

Зголемен процентот на позитивни случаи – се прави анализа на причините

Изминативе три дена е зголемен процентот на позитивни случаи на Ковид-19 од вкупниот број на направени тестови. Според министерот за здравство Венко Филипче имавме тренд на опаѓање од 10 проценти, стигнавме донекаде 6,5, а сега е околу осум. Министерот вчера информира дека деновиве се прават анализи за зголемениот процент на позитивни случаи што ќе продолжи […]

______________________________________________________________________________________________________

Позитивен случај на Ковид во градинка во Центар

Скопската градинка Раде Јовчевски Корчагин е втората детска установа каде има потврден случај на Ковид 19 кај вработено лице и тоа во периодот кога градинките по 6 месечна пауза ги отворија вратите за згрижување на деца. За разлика од битолскиот случај, овде нема во изолација деца бидејќи вработената која е позитивна на 9 ти не […]

______________________________________________________________________________________________________

Професор обвинет за силување на малолетно лице, се самоуби во скопски затвор

Професор кој беше во затвор поради силување, си го одзел животот, пишува Алсат. Лицето С.М. беше обвинет за обид за силување на малолетно лице на возраст од 8 години. Настанот се случи во почетокот на годинава, а во полиција го пријавила мајката на девојчето.

______________________________________________________________________________________________________

Урната дивоградбата кај Мавровка – 4 часа механизацијата ја пробиваше платформата

По речиси четири часа работа механизацијата конечно успеа да ја пробие платформата од катот. Целиот објект сеуште стои меѓутоа пропадна мал дел кој се наоѓа на југоисточната страна на објектот. Рушењето на дивоградбата пред Мавровка сеуште се одвива со зголемено присуство на полициски службеници кои го обезбедуваат просторот. Претходно фантомскиот инвеститор за кого полицијата трагаше […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна за сите граѓани

Државата ќе издвои буџет и вакцинирањето против Kовид -19 ќе биде бесплатно, најави министерот за здравство Венко Филипче. Во интервју за „Слободен печат“ тој говори за актуелната ситуација со ковид-19 во земјава, за очекувањата за наесен и за најавите за набавка на оксфордската вакцина ,,Астра зенека” која ќе се користи во земјите членки на ЕУ. „Имаме два […]

______________________________________________________________________________________________________

Комисијата за заразни болести даде препорака за почеток на работа на градинките

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок даде препрака да почнат да работат градинките во земјава. За „Фактор“ откриваат дека дозволата се однесува и за државните и за приватните установи кои згружуваат деца од претшколска возраст. Сметаме дека градинките ги исполнуваат условите во кои ќе бидат згрижувани децата. Само 4 до 5 вакви установи во […]

______________________________________________________________________________________________________

Ахмети: Насер Зибери треба да биде идниот премиер

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, во интервју за косовската телевизијата Т7 синоќа изјави дека по парламентарните избори во Северна Македонија, на кои неговата партија освои 15 пратенички мандати, иден премиер на земјата треба да биде Албанец, односно кандидатот на ДУИ Насер Зибери. Гостувајќи преку видео–врска во емисијата „Пресинг“ на Т7, Ахмети […]

______________________________________________________________________________________________________

Бугарија на полноќ ги затвори границите за Македонија

Од 16 до 30 јули забранет е влез во Бугарија за македонските државјани, освен ако се работи за транзит. На граѓаните на Македонија привремено им е ограничен влез во Бугарија од 16 до 31 јули, пишува бугарскиот портал Новините. Оваа забрана не важи само при транзит. Транзитот се дозволува само во случаи кога може да […]

______________________________________________________________________________________________________

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Владата денеска донесе измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана со кои се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса и ограничувањето на една маса да седат четворица само ако се од исто семејство. На седницата, како што соопшти владината прес-служба, е заклучено Комисијата […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1