Tag Archives: s3

ДИК: Почнаа изборите, важечки се ливчињата на коишто е заокружен редниот број на подносителот на листата

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ја одржа првата прес-конференција по отпочнувањето на трите денови гласање во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија. Портпаролот на ДИК Ад мир Шабани соопшти дека право на глас имаат еден милион 814 илјади и 263 граѓани и оти во овие три дена ќе гласаат […]

______________________________________________________________________________________________________

Границите од денеска отворени без обврска за тест и карантин

Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што македонските државјани и странците ќе можат непречено да се движат без обврска за ПЦР-тест и државен карантин. Одлуката ја донесе Владата во вторникот врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести. Владата на истата седница донесе одлука од 1 јули да бидат […]

______________________________________________________________________________________________________

Детската болница во Козле станува центар за лекување на Ковид позитивни

Со помош од 7 интернисти и двајца инфектолози како и дополнителни 60 легла, Институтот за белодробни заболувања кај децата во Козле ќе биде Ковид болница и за возрасни. Од понеделник можат да хоспитализираат пациенти со корона вирус од сите возрасти но не и тешко болни бидејќи установата нема интензивна нега. Изминатите два дена педијатрите испратиле […]

______________________________________________________________________________________________________

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверка ќе се прави на веб

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат. Во соопштението од Владата наведуваат дека соодветните институции (УЈП, МОН, ФЗО) изготвуваат листа на сите граѓани и вработени со низок доход, листа од сите ученици и студенти и листа на сите здравствени работници, кои […]

______________________________________________________________________________________________________

Обвинителството предлага казна од 10 илјади евра за екс директорка на Клиниката за кожни болести

Основното јавно обвинителство Скопје предлага поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ – Скопје, која е обвинета за кривично дело – Пренесување заразна болест, да биде казнета со парична казна во висина од 10 илјади евра во денарска противвредност. -По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска до […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче во посета на пациентот со трансплантирано срце

Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент. Два […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР: Продолжен рокот на патните исправи и возачките дозволи до 31 јули

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека е продолжен рокот на важност на патните исправи и возачките дозволи чиј рок на важност е истечен во периодот на вонредната состојба и тие важат до 31 јули 2020 година. Имено, на 51-вата седница на Владата на Република Македонија, на предлог на Министерството за внатрешни работи, се […]

______________________________________________________________________________________________________

Потребно ни е продолжување на вонредната состојба, размислуваме за алтернатива на карантините

Нас ни е потребно продолжување на вонредната состојба, бидејќи дел од мерките кои ги препорачуваме важат за време на вонредната состојба. Битно да имаме инструменти да работиме со овие механизми во однос на рестрикцијата на движењето, рече министерот Филипче на денешната прес конференција. Не треба да има големи собири, туку толку колку што одреден простор […]

______________________________________________________________________________________________________

Мерките се олабавуваат, почнаа со работа моловите, обложувалниците, стоматолошките ординации

Мерките во земјава почнаа да се олабавуваат, а од вчера согласно одлуката на Влада почнаа со работа дел од моловите, спортските обложувалници и автошколите. Веќе од вчера преку центрите за едукација за возрасни може да се спроведуваат обуки и семинари. Се отворија и автоиспитните центри и Заводот за рехабилитација на слух, говор и глас во […]

______________________________________________________________________________________________________

Функционерите ќе можат да патуваат во странство и нема да одат во карантин

Владата на денешната седница одлучила да се дозволи избраните и именуваните лица да патуваат во странство, но по нивното враќање, да не бидат спроведени во задолжителен државен карантин. За одлуката соопшти техничкиот премиер Оливер Спасовски, според кого, државните функционери, при патувањето ќе треба да го почитуваат препораките и протоколите на Комисијата за заразни болести. – […]

______________________________________________________________________________________________________

Граѓаните кои го одложиле исплаќањето, можат да се предомислат и да продолжат со исплаќање на кредитот

Граѓаните кои ја прифатиле понудата на банките за одложување на отплатата на кредитите во наредните шест месеци, можат да се премислат и да продолжат со редовно плаќање на ратите. И оние кои ја одбиле понудата и продолжиле со отплата на кредитие, доколку сакаат, можат и сега да побараат одложување. Ова вчера го соопштија од Македонската […]

______________________________________________________________________________________________________

Корона вирусот мутирал во повеќе од 30 видови

Истражувачи од универзитетите во кинеската провинција Жеџијанг тврдат дека коронавирусот мутирал во повеќе од 30 видови и дека ова делумно го објаснува фактот дека тој однесе повеќе животи во некои земји отколку во други делови на светот. Како што пренесува „Скај њуз“, научниците велат дека дошле до директни докази дека вирусот има мутации кои значително […]

______________________________________________________________________________________________________

30 новозаболени во последните 24 часа, вкупната бројка се искачи на 384

Нови 30 случаи на корона вирусот во земјава за изминативе 24 часа. Вкупната бројка на заболени се искачи на 384. Новите бројки од Министерството за здравство покажуваат дека најмногу од новозаболените се од Скопје – вкупно 12. Следува Прилеп со 9 случаи, во Куманово има 8 а во Крива Паланка е регистриран еден случај изминатово […]

______________________________________________________________________________________________________

МЗ отвори посебни сметки за донации, може да се донираат пари, но и опрема

Министерството за здравство преку соопштение им се заблагодарува на сите кои досега со донаци во парични средства и добра дадоа поддршка во напорите на институциите за справување со состојбата со Ковид-19 во земјата. Со оглед на бројните прашања и интересот за донации, Министерството, како што се посочува, има отворено наменски донациски сметки. За директна финансиска […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата донесе одлука за забрана на движење на сите граѓани викендот од 16 до 5 часот

Се забранува движењето на сите граѓани за време на викендот (сабота и недела) од 16 часот до 5 часот, одлучи Владата на денешната седница со цел поголема заштита на населението од ширењето на коронавирусот. Оваа одлука на Владата, која е дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викендот, по прес-конференцијата на министерот за […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Досега се заболени вкупно 85 лица

Од денеска во функција е Кол-центарот во Здравствениот дом во Скопје со цел да се зголеми капацитетот на телефонските линии, на кои ќе можат да се јавуваат граѓаните, а од понеделник ќе функционираат и двата пункта во поликлиниките во „Јане Сандански” и „Чаир” за земање на брисеви за тестирање за коронавирус. Исто така, од понеделник […]

______________________________________________________________________________________________________

Објавена е листа на високоризични држави за патување (ФОТО)

Министерството за здравство објави листа на земји според ризикот поради коронавирусот. Високоризични држави за патување, според МЗ, се Кина, Јужна Кореја, Италија, Иран, Франција и Германија. Средноризични се земјите кои имаат помалку од 1.000 регистрирани позитивни случаи. Меѓу нив влегуваат Шпанија, Швајцарија, Велика Британија, Холандија… Во листата на нискоризични влегуваат оние држави во кои до […]

______________________________________________________________________________________________________

Заболена директорка испрати во изолација цела клиника – 193 лица во карантин

193 лица се сместени во домашна изолација заради корона вирусот. Ваквиот непосреден и голем број на изолации е резултат на четвртиот пациент заболен од оваа болест, а тоа е лично директорката на Клиниката за кожни болести во Скопје. Меѓу изолираните се 103 лица кои присуствувале на конференцијата за дермато-венеролози каде што таа викендов држела предавање, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1