Големо невреме вечерва ќе го зафати Балканот!


Во текот на вечерва и утре во Србија се очекува силен олуен ветер кој ќе достига од 17 до 27 метри во секунда или до 100 километри на час.

Во Белград, јавуваат српските медиуми јачината на ветерот ќе достигне до 70 километри на час, ќе се кршат гранки и постарите стебла.

nevreme-beograd-foto-citalac-kurira-1405519630-535975

-На мета на ветерот ќе бидат и постарите стебла, гранките на дрвата  и послабо прицврстени градби, вели метеорологот Недељко Тодоровиќ.

Не се предвидува снег во Белград, но тој ќе паѓа на останатите места во Србија.

Дали ваквото невреме ќе дојде и во нашата земја заега не е сигурно. Во Македонија преовладува врнежливо време со температури типични за овој дел од годината.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1