Градоначалник на Корлеоне, Сиција, побара прошка за убиствата на мафијата


Градоначалникот на градчето Корлеоне на Сицилија кое што многу години е синоним за мафијата, благодарение на книгите и филмовите, а особено преку класичниот филм „Кум“, побарал прошка за убиствата, вооружени пресметки и заплашувањата кои ги вршеле „босовите“.

Salvatore-Rina-grad-KorleoneГрадоначалникот Леолучина Савона упати апел во врска со апсењето на 20 годишниот мафијашки лидер Салваторе Риана, кој бил познат под името ѕвер, поради неговата суровост и бруталност.
Савона, во име на жителите на градот им се извинил на жртвите на мафијата „Венди“, кои настрадале од бомбашки напади и убиства.
„Јас се извинувам во име на сите жители на Корлеоне. Барам прошка за крвопролевањето. Од мафијата барам да си заминат од оваа земја, да прекине со војната. Барам да признаат пораз и да се предадат“, изјавил Савона за време на церемонијата одржана по повод 20 години од апсењето на Рин, кој е роден во Корлеоне.
Салваторе Рина е познат и како Тото Рина, бил првиот човек при апсењето на Коза Ностра во 1993 година. Тој го наследил Бернардо Провенцано, кој бил уапсен 2006 година. Најголемата моќ Рина ја стекнал во осумдесетите и деведесетите години на минатиот век.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1