Груевски: Не им успеа да не втурнат во конфликт, нема ни да им успее!


Пред 2 недели и покрај сценариото кое се одвиваше неколку месеци, Европската Комисија, ја објави пролетната прогноза дека Македонија која во 2013 и 2014 имаше втор највисок раст на економијата, оваа година и следната ќе има највисок економски раст во Европа. Тоа значи и многу инвестиции и многу нови раб места и многу повисок извоз, туризам…

Ова го подвлече премиерот Никола Груевски пред илјадниците граѓани собрани пред Собранието на Македонија.

Screenshot_64

-Кратко по ова во Македонија најопасната терористичка криминална група во југоисточна Европа да ја дестабилизира Македонија со искусни терористи. За неполни 30 часа македонските полициски сили целосно ја неутрализираа групата и покажаа невидена храброст пожртвуваност одлучност и херојство во сложената полициска операција и додека тие се бореа ставајќи го својот жив на ризик, опозицијата се подбиваше дека полицијата си играла камај, дека се било договорено и организирано и тоа беше наменето Македонците. За Албанците контролираните медиуми работеа на потпалување, дека се убиени цивили и дека е убиено девојче и што уште не, истакна премиерот Груевски.

Screenshot_54

Тој додаде дека лагите излегоа на површина-нема цивилни жртви а штетите ќе ги покрие државата.

-Не им успеа да не втурнат во конфликт! ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе најде начин да го запре овој залет на правење штетеа на Македонија, истакна Груевски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1