Груевски се спаси од судење за кинеските автопати


Судот констатираше дека настанала апсолутна застареност за гонење на поранешниот премиер Никола Груевски во предметот „Траекторија“ за кинеските автопати.

Сите судски трошоци поврзани за оваа постапка против Груевски ќе ги плати државата

Ова следува откако адвокатот кој по службена должност му беше одреден на Груевски, неодамна доставил до судот барање да се констатира застареност на случајот со оглед на тоа што се истечени шест години од времето кога е сторено делото според обвинението на СЈО, а правосилна пресуда немаше. Обвинителката Лиле Стефанова не сакаше да ја коментира одлуката што Груевски нема да одговара.

Инаку, денешното рочиште не се одржа, поради здравствени причини на вештакот кој до судот испратил и лекарска потврда.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1