Харадинај го поздрави потпишувањето на Протоколот за Македонија во НАТО


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Брисел на Протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО од страна на 29 членки на Алијансата.

Харадинај на својата страница на Фејсбук го оцени овој чин како „голем чекор за целиот регион“.

– Го поздравувам потпишувањето на Протоколот за приемот на Северна Македонија во НАТО од страна на 29 членки. Повеќе НАТО во регионот значи повеќе безбедност, мир и стабилност. Голем чекор за целиот наш регион, кој придонесува за траен мир, напиша Харадинај.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1