Хоџа и двајца заменик-министри поднесоа оставки, Беса веќе не е дел од Владата


Министерот за земјоделство и генерален секретар на Движењето БЕСА, Аријанит Хоџа поднесе оставка од функцијата заедно со другите двајца заменици министри од партијата.

Рече дека тоа што вчера се случи во Собранието е срамно. Хоџа смета дека Беса сака да биде дел од власта, но не по секоја цена.

-Одлуката за оставка е морален чин почитување на органите на Движењето БЕСА, рече Хоџа.

Беса, рече Хоџа, ќе продолжи да ги спроведува своите политики во општините каде што доби градоначалници, односно во Тетово и во Желино.

За потегот на неговиот сопартиец Кастриот Реџепи, Хоџа рече дека оставаат тој сам да се произнесе, ама рече дека тој чекор не е во согласност со политиките на Беса.

На прашање дали Беса ќесе приклучи кон Владата или ќе биде во опозиција во парламентот, Хоџа рече дека за тоа одлуки ќе носи партијата, чекор по чекор. Во врска со можноста за влегување на Алтернатива во Владата, пак, рече:

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1