Tag Archives: s4

МЗ: Учебната година почнува со физичко присуство, апелираме родителите да се вакцинираат

Пред почетокот на новата учебна година, земјите во регионот ги соопштија одлуките наставата за учениците да се одвива со физичко присуство под јасно утврдени здравствени протоколи, за разлика од минатата година, кога во повеќето држави имаше целосно затворање на училиштата. Надлежните се согласни дека за здравјето на учениците е приоритет, но за епидемиолошката состојба да […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес и утре температури до 40 степени, од петок услови за невреме со дожд, грмежи и засилен ветер

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Температурата ќе се движи во интервалот од 31 до 39 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Максималната […]

______________________________________________________________________________________________________

Даниловски: Сите вакцини спречуваат тешки симптоми или смрт од коронавирусот

Мал е процентот на оние кои ја имале првата алфа варијанта на коронавирусот да се заразат со нова делта варијанта бидејќи студиите што се достапни покажуваат дека имунитетот стекнат со прележување на болеста или со целосно вакцинирање е прилично ефикасен, рече д-р Александар Петличковски во одговор на новинарско прашање на трибина на тема „Вакцинација и […]

______________________________________________________________________________________________________

ФФМ попушти, на Европско со стариот дрес

Претседателот на македонската фудбалска федерација, Муамед Сејдини објави фотографија со македонскиот дрес во жолто – црвена боја на која пишува „Фудбал се игра за фановите“, „Одиме на Европско. Напред Македонија!“ Оваа негова порака доаѓа по реакциите и онлајн петицијата зад која застанаа многу навивачи, но и капитенот Горан Пандев испрати порака со стариот македонски дрес. […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонците вакцинирани со Фајзер и АстраЗенека ќе можат да патуваат во ЕУ

Европската комисија денеска издаде препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани со вакцини одобрени во ЕУ и оние од земји со поволна епидемиолошка состојба да им биде дозволено да патуваат во земјите на ЕУ без посебни ограничувања. Како што налага ситуацијата, извесно е дека македонските граѓани ќе можат да патуваат само доколку се вакцинирани […]

______________________________________________________________________________________________________

Пратениците се боцнаа против Ковид, дел се налутија оти не добиле „Фајзер“

120 пратеници и собранискиот спикер добија термин за вакцинација во А1 Арената Борис Трајковски. Тие се последни во т.н. критична инфраструктура што ја прими првата доза од руската вакцина Спутник, јавува Телевизија АЛФА. Иако првично добиле најава дека имунизацијата ќе се врши со вакцината фајзер, под притисок на јавноста здравствените власти одлучиле пратениците да не […]

______________________________________________________________________________________________________

„Жан Митрев“ ги намали цените – Наместо 12.000 евра лекување од Ковид 6.000 евра

Клиничката болница „Жан Митрев“ соопшти дека согласно состанокот одржан со министерот за здравство Венко Филипче, а со цел да им излезат во пресрет на што поголем број граѓани во оваа тешка ситуација, од денеска овозможува пакети за лекување од Ковид-19. Досега пациентите плаќаа 12 000 евра, од сега за пациенти кои ќе се лекуваат на […]

______________________________________________________________________________________________________

Тринаесет години затвор за обвинетиот во случајот со убиството на Ангел Петковски

13 години затвор доби обвинетиот Насер Ешрефи за убиството на Ангел Петковски пред речиси 7 години во населбата Ѓорче Петров. Според судот, обвинетиот е виновен бидејќи со умисла го сторил кривичното дело. Останува во притвор до правосилност на пресудата. Во изречената казната затвор се пресметува и времето кое обвинетиот го има поминато во притвор и […]

______________________________________________________________________________________________________

До 5 април продолжена забраната за влез во Грција

Летовите од Северна Македонија и Албанија, од денеска се дозволени на сите грчки аеродроми, а не само на атинскиот како што беше случајот досега, додека пак прекината е забраната за летови од Турција кон Грција, согласно новите упатства (NOTAM) на Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција. Сепак, ова не значи дека македонските државјани можат авионски […]

______________________________________________________________________________________________________

Опозицијата ја одби понудата на Заев за широка коалиција

Опозицијата не поверува дека понудата на премиерот Заев за широка коалиција е искрена. Алијансата на албанците ја нарече обичен блеф, а ВМРО ДПМНЕ, која вчера прифати да разговара за експертска а не за политичка Влада, денеска оцени дека се работи за провидна игра и сламка за спас на кариерата на Заев. Лидерот на партијата, Христијан […]

______________________________________________________________________________________________________

Вакцинирањето против коронавирусот ќе започне в среда

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче. Министерот Филипче потенцира дека вакцинацијата ќе почне со здравствените работници во модуларната клиника во Клиничкиот центар во Скопје. Филипче во изјавата на граничниот премин Табановце каде […]

______________________________________________________________________________________________________

МА го одобри дексаметазонот за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на дексаметазон за лекување на пациентите со Ковид-19  кои имаат проблеми со дишењето. Дексаметазонот може да се користи за лекување на возрасни лица и адолесценти на кои им е потребна терапија со кислород или респриратор. Испитувањето на научниците од Универзитетот во Оксфорд во јуни покажа дека дексаметазонот ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Шилегов за случајот „Мавровка“: Ај да не се правиме на Тошо

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов денеска на прес-конференција истакна дека начинот на уривање на објектот пред Трговскиот центар Мавровка е многу полегален од начинот на градење. Сепак, тој појасни дека документите кои вчера инвеститорот заедно со адвокатите ги приложи се однесуваат за легализација на еден дел од старото кафуле Фонтана. -Таму е легализиран објект кој што […]

______________________________________________________________________________________________________

Тачи од Хаг: Tука сум да го почитувам тоа за што сонував и се борев, слободно и независно Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи, пристигна во седиштето на Специјалното обвинителство во Хаг за да биде сослушан. Пред обвинителството беа присутни и неколку десетици Албанци кои протестираат против обвинението против него и против лидерот на ПДК, Кадри Весељи. „Јас сум тука денес да го почитувам тоа за што сонував и се борев. Слободно и независно Косово, […]

______________________________________________________________________________________________________

Нов вирус кој го пренесуваат комарци откриен во Франција, почина жена

Француски научници идентификуваа нов вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на вирусот корона, но велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на оваа предизвикана од вирусот корона. Вирусот е откриен во болница недалеку од Париз, кај 58-годишна жена која починала од енцефалитис и го […]

______________________________________________________________________________________________________

„Еuronews“ објави нацрт документ за патување од 1 јули во ЕУ – Македонија ја нема на мапата

На листата што ја објави „Јуроњуз“ се наоѓаат 54 земји, на кои не се најде Македонија, но се најде целиот регион, вклучително и Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово. На мапата што ја објави медиумот Македонија не е ниту во зелената, ниту во црвената, туку во сивата зона, што според дел од толкувањата остава […]

______________________________________________________________________________________________________

Поклон до небото – човекот не е ДОНОР, има ИМЕ и ПРЕЗИМЕ

По успешната трансплантација на неговото донирано срце, во моментов на Клиниката за урологија се врши трансплантација и на неговите донирани бубрези. Тој човек не е „донор”, туку личност со големо ИМЕ и ПРЕЗИМЕ, кој направи похуман чин од сите политичари и декларирани добротвори во последните 30 години ЗАЕДНО. Ваквите луѓе се вистински светци и поради […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР: Измамници праќаат лажна електронска пошта за наводна истрага

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека деновиве до одредени граѓани и правни лица од страна на сторител кој лажно се претставува во име на МВР, односно во име на државниот секретар Магдалена Несторовска, се упатени лажни покани преку електронска пошта во врска со наводна тековна истрага. „Апелираме до граѓаните да не наседнуваат на […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1