Tag Archives: s4

Елизабета Канческа Милевска куртули од кривично гонење

Обвинителството нема да ја гони поранешната министерка и актуелна пратеничка Елизабета Канческа-Милевска. Против неа кривична пријава поднесе Управата за финансиска полиција. Обвинителството информираше дека пријавата против Канческа и уште две лица е отфрлена, бидејќи не постоело оправдано сомневање за сторено кривично дело. Пријавата против Канческа и двајцата вработени во Министерството за култура беше поднесена во […]

______________________________________________________________________________________________________

Поевтин роаминг: Појдовен повик 4.31 денар, дојдовен 2.46, мегабајт интернет 1,54 денари

Од денеска стартува поевтиниот роаминг со земјите од регионот. Намаленото „ало“ ќе важи за Србија, Црна Гора, Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово. Од Агенцијата за електронски комуникации потврдуваат дека поевтинувањето е 90 проценти и оти во текот на денот ценовникот ќе го објават на нивната официјална страница. За појдовен повик намалувањето е 95 […]

______________________________________________________________________________________________________

Во срцето на Чернобил се уште има радиоактивниот објект кој убива за 300 секунди

Во срцето на забранетата зона на Чернобил се уште има радиоактивен објект наречен „слонова нога“, кој е смртоносен и може да ги убие оние кои ќе се охрабрат да му се доближат само на неколку секунди, пренесува „The Sun“. Тој претставува маса од радиоактивен материјал, формирана по катастрофата во 1986 година. Украинските спасувачки служби го […]

______________________________________________________________________________________________________

Девојчето од Битола се удавило обидувајќи се да ја спаси помалата братучетка

Џесика Мемишовска се удавила во базенот Довеџик кај Битола обидувајќи се да ја спаси својата 12-годишна братучетка, со која заедно се капеле, раскажуваат роднините на девојчето. Џесика знаела по малку да плива, а со нив имало и други деца, сите од битолската дива населба Картон Маало, која се наоѓа во близина на базенот пишува сдк.мк. […]

______________________________________________________________________________________________________

Американски дипломат си ја убил сопругата бидејќи прифатила работа во Белград

Американскиот дипломат Џејсон Риф ја убил својата сопруга Лола Гуломова, а потоа извршил самоубиство, бидејќи прифатила четиригодишен мандат во американската амбасада во Белград. Спред Вашингтон пост, таа имала намера да ги земе и нивните деца. Двојката била пред развод, кој требало официјално да заврши во петокот. Сепак, ова не се случило. Пред закажаното рочиште, полицијата […]

______________________________________________________________________________________________________

МЗ: Момчето со изгореници од струен удар во Трубарево во најбрзо време ќе биде пренесено на лекување во странство

Министерството за здравство соопшти дека со Фондот за здравствено осигурување и сите засегнати институции се на располагање и дека во моментов се подготвува медицинска документација и се организира превоз за момчето кое вчера во близина на железничката станица Трубарево се здоби со изгореници од струен удар, во најбрзо време да биде пренесено на лекување во […]

______________________________________________________________________________________________________

Ризик од поплави, многу дожд – Поради најавената бура во Град Скопје заседаваше вонреден кризен штаб

Во пресрет на бурата „Андреа“ која што се очекува да го зафати регионот во наредните денови и да донесе обилни врнежи со количина од 50 до 80 милиметри на метар квадратен, во Град Скопје заседаваше вонреден кризен штаб со кој што претседаваше Душко Весковски, директор на ЈП „Водовод и канализација“. На состанокот беа координирани активностите […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Папата пречекан со леб и сол на Аеродром

Папата Франциск стапна на македонско тло и беше пречекан од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов и од страна на премиерот Зоран Заев. Традиционално, беше пречекан со леб, сол и вода на Аеродромот. Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во рамки на неговата прва посета на државава, попладне во Католичката црква „Пресвето срце Исусово“ во Скопје […]

______________________________________________________________________________________________________

Се распадна популарниот македонски бенд “Дупер” – Авалон продукција им го раскина договорот

Една година откако се прослави со хитот „Не сум твој тип“, „Дупер“ се растури. Веста дека тројцата членови на бендот, Борис Какуринов, Мартина Баракоска и Илчо Нечовски веќе нема да свират заедно, ја објави „Авалон“ Поради тоа што едниот од машките членови на групата Дупер ѝ даде отказ на Мартина, со поддршка на другиот машки […]

______________________________________________________________________________________________________

Крвав католички Велигден: 207 лица загинаа, а над 450 повредени во бомбашкиот масакр во Шри Ланка

Министерството за надворешни работи на Шри Ланка соопшти дека е потврдена националноста на 11 жртви во денешните терористички напади, а девет странци се водат за исчезнати. Меѓу жртвите три се од Индија, еден од Португалија, две жртви се од Турција, три од Велика Британија и двајца со двојно државјанство на САД и Велика Британија. Меѓу […]

______________________________________________________________________________________________________

Цел Белград ја бараше ќерката на американскиот дипломат – откриена причината за нејзиното исчезнување

Белградската полиција, службеници на амбасадата на САД во Белград, како и некои граѓани, завчера ја бараа ќерката на американскиот дипломат, која исчезна после заминувањето од училиште. После повеќечасовна потрга пронајдена е како лута низ Белград. Четиринаесетгодишната Рејчел ги загрижи родителите кога вчера после училиште не се појави дома. Таа училиштето го напуштила во петокот во […]

______________________________________________________________________________________________________

Најмладата има само 3 години, идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се види дека најмладата имала само 3 години, а возраста на другите се движи до 77 години. Над 120 луѓе, вклучително и полицијата, воени патолози и форензичари, беа вклучени во […]

______________________________________________________________________________________________________

Возачот на автобусот: по несреќата: „Имам кошмари, слушам како луѓето бараат помош“

Возачот на автобусот кој на пружниот премин Доња Митрова, се судри со воз не може да ги прежали патниците и секоја ноќ ги сонува настраданите. Милан Здравковиќ, 32-годишниот возач на автобусот на „Ниш екпрес“ кој на 21. декември на релација Ново село-Ниш удри во воз не може да се помири со она што се случи. […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриена причината за трагедијата: ОЈО со детали за сообраќајната несреќа кај Ласкарци

Возењето со брзина над дозволената, како и техничката неисправност на автобусот на „Дурмо Турс“ се главните причини за сообраќајката кај Ласкарци во која загинаа 15 лица, а 39 беа повредени. Ова го утврдила едномесечната истрага на Основното јавно обвинителство Скопје за катастрофалната сообраќајка. Како што денес соопшти на прес-конференција обвинителот Сашо Рајчев, за сообраќајката приведени […]

______________________________________________________________________________________________________

Пукна цевка во СЈО – Уништени дел од документите

Сите документи од предметот „Империја“ се сочувани, потврди за МИА обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Лиле Стефанова, по информацијата објавена во некои медиуми дека дел од документите собирани како докази за три предмети, биле поплавени. Од СЈО велат дека не се работи за поплава, туку за прскање на една цевка од парно греење во сутеренски […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонскиот дизајнер на Мерцедес: Институциите на „Северна“ да не го користат моето име и дело

Maкедонскиот дизајнер на автомобили Славче Таневски, кој пред неколку дена на саемот за автомобили во Женева, Швајцарија, го претстави своето врвно дело, Мерцедес Бенц CLA Shooting Brake, ги замоли сите државни институции да не го поврзуваат неговото име со Северна Македонија. Славче Таневски, дизајнер на екстериер во автомобилскиот гигант „Мерцедес“, од владините институции што во […]

______________________________________________________________________________________________________

Пејачот на „Продиџи“ се самоубил

Кит Флинт, фронтменот на групата ,,Продиџи” извршил самоубиство во својот дом во Данмоу. Веста за обожавателите на музичарот ја потврди на својот Инстаграм профил неговиот близок пријател и соработник Лиам Хаулет, кој го формираше бендот во далечната 1990 година. -Веста е вистинита, не можам да поверувам дека ова го кажувам, но нашиот брат Кит си […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Вооружени Албанци упаднаа во српско село – се слушаат пукотници, полициски екипи на лице место

Група вооружени Албанци упаднале рано утринава во селото Растелица кај Куршумлије, информираат српските медиуми. Како што пренесува ТВ Прва, при упадот се слушале пукотници, а во селото има силни полициски екипи. Повеќе детали се очекуваат во текот на денот. Растелица не била единствено место за напад, упад е извршено и во уште едно село, каде […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1