Тачи од Хаг: Tука сум да го почитувам тоа за што сонував и се борев, слободно и независно Косово


Косовскиот претседател Хашим Тачи, пристигна во седиштето на Специјалното обвинителство во Хаг за да биде сослушан.

Пред обвинителството беа присутни и неколку десетици Албанци кои протестираат против обвинението против него и против лидерот на ПДК, Кадри Весељи.

„Јас сум тука денес да го почитувам тоа за што сонував и се борев. Слободно и независно Косово, засновано врз еднакви права, мултиетничко општество и владеење на правото. Подготвен сум да се соочам со новиот предизвик и да победам за мојот син, моето семејство, мојот народ и мојата држава. Никој не може да ја преработи историјата. Ова е цената за слободата. Јас верувам во мир, вистина и правда. Верувам во дијалог и добри односи со сите наши соседи. Косово е успешна историја и јас сум многу горд. Дестинацијата на Косово е членство во ЕУ, НАТО и трајно пријателство со САД“, рече Тачи пред обвинителството.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1