Српскиот доктор со загрижувачки информации: Млади пациенти умираат во рок од 24 до 48 часа


Српскиот кардиохирург Миљко Ристиќ изјави дека обдукциите на оние кои починале од коронавирусот покажале страшни резултати.

„Во Србија се извршени 17 обдукции, иако СЗО не препорачува обдукција на оние што починале од Ковид-19, затоа што постои огромен ризик присутните да се заразат. Кога станува збор за резултатите од обдукцијата, тие мора да бидат познати и посебно треба да ги знаат младите, за да послужат како еден вид предупредување“, вели доктор Ристиќ.

Kардиохирургот посочува дека умираат и млади луѓе, а најголем дел од спроведените обдукции во Србија биле на млади пациенти кои починале во рок од 24 до 48 часа.

„Ова не е едноставна пневмонија или настинка, туку сериозна болест. Треба да се влијае врз свеста на младите за да ги намалат непотребните активности, а тоа е единствениот реален начин да се спречи епидемијата“, истакна доктор Ристиќ во изјава за „Пинк“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1