Tag Archives: s4

3 лица починале – јаделе колбаси, откриено од која позната бактерија се заразиле

Најмалку три лица починале, а повеќе од 10 се заразени со бактерии од групата листерија, а нивната болест може да се доведе во врска со заразниот колбас од германската покраина Хесен. Во тие колбаси била откриена листерија, која може да предизвика смрт кај луѓето со слаб имунитет, па фабриката која произведива колбаси била затворена на […]

______________________________________________________________________________________________________

Парите ги нема – кој ги зеде 25 милиони што Багдади ги криел во пустината?

Абу Бакр ал Багдади, лидерот на Исламската држава, во иранска пустина сокрил богатство и пари, злато и сребро чија вредност достигнува вредност од 25 милиони долари. Дел од закопаното богатство на Багдади веќе го нашле локалните ирански фармери. Тоа го тврди Мухамед Али Сајет, еден од блиските соработници на Багдади чии информации помогнале во лоцирање […]

______________________________________________________________________________________________________

Се ожени Мухамед Зекири, Заев кум (Фото)

Пратеникот Мухамед Зекири се венча со поранешната директорка на телевизијата Алсат М, Бисера Јордановска. Венчавката се случила во хотелот Double Tree by Hilton, каде потоа продолжила свадбената веселба – јави порталот Фактор. Кум на свадбата бил премиерот Зоран Заев заедно со неговата сопруга Зорица Заева. На свадбената прослава присуствувале и блиските пријатели на Зекири и […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР тргна во потрага – Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешковски не се врати во затвор

Убиецот на Мартин Нешковски е во бегство. Игор Спасов, затворот го напуштил заради лекување ама не се вратил во Идризово. Со дозвола од судот во Штип каде живее Спасов, лани во август тој го напуштил затворот поради лоша здравствена состојба. Според одлуката на Штипскиот суд, осудениот Спасов имал 14 месеци за лекување кое требало да […]

______________________________________________________________________________________________________

9 години затвор за набавка на возила за МВР

Поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски денеска е повторно осуден на затворска казна од 9 години. Тој треба да ја надомести и штетата предизвикана врз буџетот на МВР во висина од 27.894.522 ден. Според судијата Добрила Кацарска, Поповски спротивно на законот за јавни набавки потпишал договори за набавка на 300 возила за МВР без […]

______________________________________________________________________________________________________

Во мобилниот на Боки 13 фатена вибер порака од осомничена која напишала 3.000, 5.000, 10.000

Обвинителството за организиран криминал и корупција за истрагата „Рекет“ има во раце вибер пораки испратени од една од осомничените за измамите од Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски-Боки 13 со суми: 3.000, 5.000, 10.000 и други суми со заокружени бројки илјади, најдени во неговиот мобилен телефон. Обвинителството, како што дознава САКАМДАКАЖАМ.МК, претпоставува дека се работи за илјади […]

______________________________________________________________________________________________________

Кардиолог ставал стентови и на здрави пациенти за да дојде до плата од 28.000 евра

Бугарскиот кардиолог Петар Лазов кој доби плата од над 28.000 евра може да остане без лиценца за работа. Откриено е дека ставал стентови и на здрави пациенти. Одземањето на лиценцата за работа е најтешката казна која може да му ја изрече Бугарската лекарска комора, доколку Комисијата за етика ги потврди информациите кои во јавноста ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Орбан се закани: Банките да ги вратат парите на народот, или се ќе им земеме

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги предупреди банките во својата земја дека мораат да внимаваат да не ги осиромашуваат граѓаните и се закани дека може се да им одземат. Тој за локалните медиуми во Унгарија изјави ерата на колонизација е минато и оти банките треба да им вратат меѓу 600.000 и милион форинти до крајот на […]

______________________________________________________________________________________________________

Дачиќ распали по ЕУ: Што добија Македонија и Грција за тоа што го решија спорот? (ВИДЕО)

Европска унија е само бајка и тоа далечна. Со овие зборови српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ се обратил на Бледскиот форум во Словенија пред новиот американски посредник за Балканот, Метју Палмер. Тој посебно се осврна на Македонија и на Грција и на тоа што овие две земји го решија спорот за името но […]

______________________________________________________________________________________________________

Георгиески: Ќе се уриваат не само платформите, туку и дивоизградени тераси и објекти

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески денеска категоричен во изјавата дека изминат е периодот на преговори, договарања и молења со сопствениците на дивоградбите, најавувајќи дека активностите за нивно уривање се бројат со денови. Почетокот на акцијата за отстранување на бесправно изградените објекти се брои со денови. Апелирам до сите кои добиле решенија за остранување на објекти, […]

______________________________________________________________________________________________________

Лифт во зграда во Карпош 4 со четворица станари се откачил и паднал

Лифт се откачил и паднал во зграда на улицата Трифун Бузев во скопската населба Карпош 4, во средата. Во лифтот имало четворица станари, но никој не е повреден. Станува збор за нова зграда, која сѐ уште нема технички прием, но неколку станови се вселени бидејќи добиле клуч од инвеститорот, дознава „СДК.МК“. Според извори за „СДК.мк“, […]

______________________________________________________________________________________________________

Хисен Џемаили познат од случајот „Мавровски работници“ ќе стане министер без ресор

Премиерот Зоран Заев доби друг предлог од владиниот партнер Али Ахмети за министер без ресор за странски инвестиции. Ахмети се премисли и наместо Ибрахим Дехари, сега Хисен Џемаили го предлага за таа функција, откако првиот не се нафатил да биде министер. Според телевизијата Алсат, Дехари ја одбил понудата бидејќи станува збор за министерство наменето само […]

______________________________________________________________________________________________________

Сѐ уште енигма каде се милионите од „Рекет“

УЈП од денеска се впушта во контрола на фирмите на Бојан Јовановски. Истражителите на оваа институција ќе ги чешлаат даноците во сметководствената евиденција на Меѓународен сојуз – Скопје, 1ТВ и БЈМ медиа. Според постапката, УЈП ги доби од Кривичниот суд налозите кои треба да ги испратат до истражниот затвор во Шутка. Со нив, ќе го […]

______________________________________________________________________________________________________

Ангеловска: Транспарентност и домаќинското работење со парите на граѓаните

Нина Ангеловска, една од основачите на „Групер.мк“, која е предложена за нов министер за финансии, синоќа по објавувањето на одлуката, се огласи на својот Фејсбук профил. Ангеловска пишува дека е подготвена да се вложи во прогресивни фискални политики и да го даде својот максимум во унапредувањето на фискалната транспаретност и домаќинско раководење со парите на […]

______________________________________________________________________________________________________

По 4 часа распит Катица даде изјава – Новинарите ја прашаа каде се парите – Таа се насмевна

Специјалната обвинителка Катица Јанева повеќе од четири часа даваше исказ за случајот Рекет во кој првоосомничен е Боки13 за изнуда на пари заедно со Зоки Кичеец. Јанева дојде со возач, адвокат со кој е на сведочењето и со насмевка ги одбегна прашањата на новинарите за тоа каде се парите од Орце Камчев. Повикана сум како […]

______________________________________________________________________________________________________

Пекол жешко: Неделава температури и до 41 степен

Сончево и топло со температура до 36 степени, а од утре ќе биде многу топло со температурата што ќе се искачи и над 40 степени, сошто ќе биде активирана жолта, а во некои региони и портокалова фаза. УВ индексот ќе биде висок и изнесува 9. Од УХМР информираат дека денеска времето ќе биде сончево и […]

______________________________________________________________________________________________________

Незапамтено невреме на Халкидики (ФОТО/ВИДЕО)

Според очевидци, ветровите на Халкидики биле толку силни што ги подигале тезгите од улиците. Помеѓу повредените во една од локалните таврени се нашла и новинарка коа го изнела своето шокантно сведоштво за тоа додека се обидувале да ја спасат жената од Романија и нејзиниот син. „Воопшто не сфативме што се случува, трчавме и спасувавме кого […]

______________________________________________________________________________________________________

10 нови празници во Македонија – Предлогот пред пратениците

Десет нови празници се воведуваат во официјалниот календар на Македонија и сите се наменети за најмалите етнички заедници со предлог-законот за измени на Законот за празниците кој денеска ќе се разгледува на собраниската Комисија за политички систем. Ова е предлогот на група пратеници за измена и дополнување на Законот за празниците на Република Македонија. Пратениците […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1