Хонорар од 3 000 долари неделно за пушење марихуана


Националниот институт за злоупотреба на дрога во САД нарачал спроведување на детално истражување за влијанието на марихуаната на човековото тело од страна на Американскиот национален истражувачки центар.

Во истражувањето ќе учествуваат околу 300 луѓе кои во наредните шест месеци ќе добиваат 3.000 долари неделно за учеството. Со други зборови, тие ќе добиваат пари за пушење марихуана.gty_smoking_marijuana_nt_120910_wg

Експериментот ќе се врши во седум различни институции ширум САД, а тој има за цел да утврди дали канабисот може да се користи за намалување на стресот додека истовремено би им овозможил на луѓето нормално да живеат и функционираат.

– Ова е прво, многу ветувачко истражување, кое конечно ќе даде одговор дали луѓето кои консумираат “трева” навистина се мрзеливи. Многу е возбудливо бидејќи резултатите од истражувањето би можеле да доведат до легализација на марихуаната во многу земји – изјавил главниот истражувач, Мајкл Грегори

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1