И Кина се вклучува во борбата против ИД


Кина ќе и помогне на сириската Влада во борбата против Исламска држава со испраќање „воени советници“.

Оваа новина ја обзнаниле сириски воени официјални лица.Isis teroristi

Русија, Иран и Ирак веќе се договорија да воспостават заеднички информативен центар во Багдад за да ги координираат своите операции против екстремистите од ИД, наведуваат воено дипломатски извори.

Кинези ќе пристигнат во следните недели, изјави сириски воен претставник за либански медиум, пренесуваат западни агенции.

Во извештајот се вели дека кинески брод е на пат кон Сирија со десетина „воени советници“ по што Кина планира да испрати војници. Бродот го минал Суецкиот канал во Египет и се движи во Средоземното Море. Според либанските медиуми, кинеските воени советници ќе му се придружат на рускиот персонал во областа Латакија

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1