Или ќе јадете свинско во школо или ништо – им порача на муслиманите франсцуската политичарка


Училиште кујни во француските градови, во кои победи  екстремно десничарската, анти-имигрантската партија, Национален фронт, нема веќе да им нуди оброци на учениците во кои нема свинско, соопшти денеска лидерот на партијата Марин Ле Пен.

marin-le-pen-1395700214-468037Ле Пен повторно ја започна дебатата за чувствителното прашање во врска со специјални оброци за учениците од муслиманските и еврејските вери, за кои свинското месо е табу.

“Ние ќе донесе практики. не се дозволени религиозни барања кога станува збор за оброците во училиштата. Религијата нема причина да влегува во училиштата”, рече Ле Пен за радио РТЛ.

Таа објасни дека оваа одлука  е за ,,зачувување на секуларизмот”, пренесува АФП. Националниот фронт освои најмалку 11 градови и 1400 општини низ  Франција, на последните локални избори. 

Франција е дом на една од најголемите муслимански заедници во Европа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1