Илјадници евакуирани од Бољшој театар и други објекти во Москва поради закани за поставени бомби


Околу 3.500 лица се евакуирани денеска од зградата на московски Бољшој театар поради закана од поставена бомба, објави ТАСС, повикувајќи се на извор од специјалните служби.

Во 19:00 часот, по локално време, во театарската сала Бетовен требаше да започне концерт насловен како „Срп и чекан“ посветен на 100-годишнината од болшевичката револуција во Русија.

Генералниот директор на театарот, Владимир Урин потврди дека во тек е евакуација, но одби да даде детали.

Во хотелот Метропол, исто така, беше објавена закана за бомба, каде што работат и полициски службеници. Од таму нема податоци за евакуација.

Претходно денеска, во рускиот главен град имаше дојави за поставени експлозивни направи на околу 20 локации, вклучувајќи шопинг центри, кина, ресторани и кафулиња. Исто така постои и закана за бомба за стоковната куќа ГУМ, каде исто така, е спроведена евакуација.

Кинолози со обучени кучиња ги проверуваат просториите во загрозените места.

Во Санкт Петербург, три трговски центри беа евакуирани заради сомнителни предмети. Во Новосибирск, пријавени се сомнителни предмети во 10 трговски центри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1