Имаат многу пари, но сепак живеат скромно


Сите имаме слушнато за случаи во кои милионери останале без денар во џеб, без разлика дали поради коцкање, погрешно инвестирање, развод или расипништво. Меѓутоа има и од оние кои покрај огромното богаство продолжуваат да живеат нормално како обични луѓе.

Ова се славните личности кои во приватниот живот не се „расфрлаат“ со своите пари

Сара Џесика Паркер- 90 милиони долари

Познатата глумица потекнува од релативно сиромашно осумчлено семејство. По се изгледа минатото ја прогонува, па таа и понатаму живее скромно. На своите деца не им купува брендирана облека и воопшто во приватниот живот не се однесува како нејзиниот лик од познатата серија „Сексот и градот“.

sara-dzesika-parker-glumica-ikone-stila-seks-i-grad-1328585176-53805

Тајра Бенкс- 90 милиони долари

Сите кои ја познаваат знаат дека таа е многу економична. Дури има и сметководител кој ја советува пред нешто да купи. Позната е по тоа што остатоците од храната од претходниот ден ги јаде, а од хотелите во кои отседнува дома си ги носи сапуните и шампоните.

tajra-benks-foto-ap-1389870458-428723

Џеј Лено- 350 милиони долари

Тој е еден од најуспешните ТВ водители на американските медиуми. Лено никогаш не го заборавил животот пред да стане и богат и да се згобати. Заработката од своите емисии ја става на страна, а живее од хонорарот кој го заработува како стенд ап комичар. Дел од заработените пари ги инвестирал во стари автомобили кои му се единствена страст.

dzej-leno-ap-1391779709-441429

Тим Кук- 400 милиони долари

Сегашниот директор на „Епл“ живее во скромен стан, не патува со приватен авион и смета дека човекот го прави успешен неговата работна етика, а не парите во банка. Јавно се изјаснува дека е против „расфрлување“ со пари, екстравагантен начин на живот и луксуз. Горд е на својата работна етика кој и понатаму му е мотивација за непрекинато работење.

tim-kuk-epl-nagrada-1328585176-121052

Ворен Бафет- 63 милијарди долари

Еден од најбогатите луѓе на светот живее како и секој припадник на средната класа. Неговиот дом чини околу 30 илјади долари. Но, за него не може да се каже дека е скржав бидејќи добар дел од своето богатство го дава за хуманитарни цели.

voren-bafet-foto-ap-1402323181-512521

Netpres.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1