Имаат по 100 години и уште владеат – Ова се најстарите лидери на нациите во светот!


Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе денеска го прослави 91-от роденден, и можеби е најстариот, но не е единствен лидер во тие стари години.

Иако наголемо згазија во третата доба, тоа не ги спречува и понатаму да се занимаваат со политичките работи и тоа на највисоките државни позиции.najstari lideri1

Покрај монархот, како британската кралица, јапонскиот цар, кувајтскиот емир и кралството Тајланд и Малезија, тука се и двајца лидери кои сами себе си практично се прогласиле за кралеви“.

Мугабе и Феделов помладиот брад на Раул Кастро опстанаа на влас во системот кој тешко може да се нарече демократски. Тука е и по години многу стар, а по функција нов претседател на Тунис кој пред неколку месеци стана првиот слободно избран лидер на таа земја.najstari lideri 2

Бидејќи листата за граница поставила 80 години на неа, барем засега, не можел да влезе Салман бин Абдулазис ел Сауд (79) , новиот крај на Саудиска Арабија. Тој на престолот стигнал пред околу месец дена, а го наследил својот брат Абдул бин Абдулазис кој го заземаше второт место на оваа листа пред да почине во јануари годинава. И Џорџо Наполитано, доскорашниот претседател на Италија, ова лето полни 90 години.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1