Имаме целосна контрола над Харков, тврди Украина


Украина има целосна контрола над градот Харков во североисточна Украина, објави на социјалните мрежи регионалниот гувернер Олег Синегубов.

-Контролата над Харков е целосно наша! Вооружените сили, полицијата и одбранбените сили работат, а градот целосно се чисти од непријателите, напиша Синегубов на Телеграм, споделувајќи и фотографии од заробени руски војници.

Руските трупи влегоа во вториот по големина град во Украина во неделата рано наутро.

Снимките кои кружат на социјалните мрежи покажуваат улични тепачки меѓу украински и руски војници.

Би-би-си јавува дека ситуацијата на теренот е нејасна и дека тврдењата за контрола е тешко да се проверат, но дека и цивилите на терен им кажале дека Харков повторно е под контрола на Украина и дека конфликтот на улиците стивнува.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1