Инфективна во паника по сомнителниот случај на ебола!


Паника во Инфективната клиника, каде што  денеска почина пациент со симптоми слични на болеста ебола. Извори од клиниката, информираат дека се врши итна дезинфекција на просториите, влезот е строго забранет, а се палеле и чаршавите кои биле во допир со пациентот, пишува Нет прес.infektivna

Во случаи на вакви опасни и преносливи болести, контагиозниот материјал се става во жолти вреќи со специјална ознака и се транспортираат во депонијата Дрисла, каде што се спалува.

За потсетување, се работи за странски пациент, кој воедно е и првиот сомнителен случај за смртоносната болест ебола,која засега официјално се’ уште не е потврдена.

ВОНРЕДНА СИТУАЦИЈА: Лица во скафандери шетаат низ Скопје – Министерството за здравство закажа прес

Прво сомнение за ебола во Македонија, почина пациент на Инфективна клиника

Како се пренесува ЕБОЛА и кои се први симптоми

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1