Интересни факти за Нова година


Скоро 60 милиони божиќни дрвца годишно растат во Европа.

dedamraz_1386351561_670x0Францускиот збор за Божиќ – Noelq потекнува од францускиот израз „les bonnes nouvelles” или „добри вести”.

Највисоката елка во светот била поставена во Washington shopping mall во 1950 година, со  висина од  67 метри.

Песната на Џејмс Пиерпонт Jingle Bells од 1857 година првично се викала One Horse Open Sleigh и била напишана за Денот на благодарноста.

Во 1647 година, по Граѓанската војна во Англија, Оливер Кромвел забранува да се слави Божиќ. Забраната била  укината дури во 1660 година.

Во 1999 година граѓаните на Мејн во САД направиле најголемиот снежен човек. Бил висок 34 метри.

Првите божиќни картички со комерцијална цел се направени од страна на Сер Хенри Кол во Лондон во 1843 година.  На нив е прикажано семејство кое пие вино. Една од нив е продадена во 2005 година за 8469.12 фунти.

Лампионите,  можеби доаѓаат од дриудите, древнокелтски жреци, кои сметале дека дрвото е извор на сите добра.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1