Ирански авиони пукале на американско беспилотно летало


Ирански борбени авиони пукале врз невооружено американско беспилотно летало над Персискиот залив, соопшти Пентагон.

Од Пентагон тврдат дека на таканаречениот дрон било стрелано над меѓународните води, а тој во ниту еден момент не го нарушил иранскиот воздушен простор. Им испратија порака дека имаат од дипломатски до воени опции за да ги заштитат своите луѓе и имот во регионот.
,, истрелаа повеќе проектили во леталото и промашија, изјавил портпатролот на Пентагон, Џорџ Литл.

Инцидентот може дополнително да ги засили тензиите кои постојат меѓу двете земји поради спорната иранска нуклеарна програма.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1