Италија во црно: 26 загинати во поплавите, снимките од дрон го покажуваат ужасот


Најмалку 17 лица загинаа во невремето кое оваа недела ја погоди Италија, а во поплавата кај Палермо, животот го загубија 9 лица.

Италијанското државно радио јавува денеска, дека река, надојдена од обилни дождови, во руралното подрачје кај Палерно поплавила куќа, при што загинаа 9 луѓе, членови на две семејства кои заедно го поминувале викендот.

Државното радио јавува дека едно лице ја преживеало поплавата во саботата вечерта, цврсто држејќи се за дрво.

АНСА јавува дека две лица денеска исчезнале во други инциденти на Сицилија, откако водената стихија им го однела автомобилите, меѓу кои и автомобилот на лекар кој се упатил во болницата во Корлеоне.

Обилнтие дождови паѓаат на Сицилија, јужниот италијански остров од саботата, неколку дена откако бури го погодија поголемиот дел од северна Италија, пренесува АП.

Италијанската агенција за цивилна заштита соопшти дека во петокот во удар на гром на Сардинија загина турист од Германија.

Како што пренесува Ројтерс, уште едно лице, кое пред некој ден го удрило гром, починало во болница.

Повеќето животот го загубиле поради скршените стебла.

Според проценката на Здружението на италијанските земјоделски компании, во невремето се уништени 14 милиони стебла дрвја.

Најголема штета претрпеле областите околу Венециа, каде поради одрони се отсечени села и патишта.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1