Италијански неврохирург тврди: Можам да трансплантирам човечка глава!


Неврохирургот Sergio Canavero од Торино станал меѓународно познат во 2008 година кога со електростимулација од кома разбудил жена која две години вегетирала.

Dr. Sergio CanaveroЗа последниот број на oggi.it, Canavero изјавил дека трансплантацијата на глава е технички изводлива и дека за неколку години би можела да стане реалност. Кандидати за таков медицински зафат, како што кажал, би требало да бидат тетраплегичари и луѓе кои боледуваат од невромускулна дегенерација.

Донатори би биле луѓе кои починале но, без сериозни оштетувања на черепите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1