Иван Џолев нов претседател на Скопскиот кривичен суд


Судскиот совет на Република Македонија на денешната седница со 11 гласа „за“ и два „против“ Иван Џолев го избра за претседател на Основниот суд Скопје 1.

За ова место, како што МИА веќе објави, се кандидираа судиите Владимир Панчевски, Ивица Стефановски, Верка Петковска, Осман Шабани, Ѓоко Ристов и Весна Димишкова.

Судијата Оља Ристова ја повлекла кандидатурата за претседател на Скопскиот кривичен суд, информираа на седницата на Судскиот совет.

Претходно беше констатирана оставката на в.д. претседателот на Скопскиот кривичен суд Стојанче Рибарев кој, како што беше речено на седницата, оставката ја поднел поради здравствени причини, односно хируршка интервенција.

Советот денеска ќе ги разгледа и оцени извештаите за работата на судовите за третото тримесечје од годинава.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1