Каде е Македонката по која лудуваше цела Југославија (ВИДЕО)


Љиљана Николовска е југословенска и хрватска пејачка со македонско потекло и некогашен вокал на сплитксата група Магазин, со која сними седум албуми и се појави на многу компилации од 1982 до средината на 1990 година.

Со својот специфичен вокал на песните како „Пиши, пиши мо“, „Коколо“, „Пут путујем“, „Ти се жеља мог живота“…ѝ даде свој белег и беше синоним на таа група.liljana1

Љиљана кон средината на деведесетите ја напушти Хрватска, се омажи 1995 година за музичарот Пит Мазука со кој има син Тони.

Љиљана зад себе има еден брак, а како што изјави минатата година за еден хрватски медиум, планира да сними албум на англиски, хрватски јазик па и македонски јазик.-Сакав нешто да сменам во мојот живот.liljana-3-480x324

Некои од над одат во шопинг, некои ја кратат косата и ја бојат во црвено, а некои се мажат. Јас одлучив да одам во Америка, објасни таа.Лиле во Сан Педро живее 25 години, нејзините родители живеат во Хрватска.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1