Кај терористите од Франција, оружје од Балканот?


Францускиот обвинител Франсоа Молинс изјави дека терористите виновни за смртта на 17 луѓе носеле оружје „АК-47“, кое како што изјави, најверојатно потекнува од Балканот.

kalasnikov

Милион парчиња на автоматско оружје од војните во Хрватска, Босна и Косово, се украдени и се продаваат на клиенти од јужна Европа, а голем дел од тоа оружје завршило и во Франција.

Се проценува дека во Франција постои од 10 до 20 милиони парчиња нелегално оружје, а тоа како и во ЕУ може да се купи на Балканот.

Ако во поедини земји за „АК-47“ треба да се плати од 1.000 до 1.100 евра, ова оружје во Албанија може да се купи за 50 евра, пренесува „Интернешенел бизнис тајмс“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1